W tym wypadku siew odbywa się w technologii no-till, a więc bez jakiekolwiek wcześniejszej uprawy. Co równie charakterystyczne dla wielu amerykańskich rolników, stosowane maszyny pomimo ogromnych rozmiarów są bardzo proste.

Egzotyczne i szalenie wydajne maszyny

Ciągniki Big Bud 440 były produkowane w latach 1969-1991 i w tym czasie sprzedano łącznie zaledwie nieco ponad 500 takich traktorów. Prezentowany egzemplarz jest wyposażony w silnik Komatsu o pojemności 15,2 l, generujący 440 KM. Za przeniesienie napędu odpowiada przekładnia powershift z 12. biegami do przodu oraz 2. do tyłu.

Wyjeżdżając z fabryki Big Bud 440 ważył ok. 20 t, a jego cena oscylowała wówczas w granicach 175 tys. dolarów.

Zasieje nawet 240 ha na dzień

Do tak dużego ciągnika rolnik skompletował równie imponujący siewnik Morris Air Drill o szerokości roboczej 26 m. Współpracuje on z wózkiem FlexiCoil 4350, w którego dzielonym zbiorniku mieści się jednocześnie 5,5 t nawozów oraz ponad 6,5 t ziarna pszenicy.

Jak podkreśla użytkownik tego zestawu, w ten sposób zasypany zbiornik wystarcza na obsianie 83 ha, a jego dzienna wydajność sięga ponad 240 ha. Dodajmy jeszcze, iż maszyny te w czasie nagrania pracowały na polu o powierzchni 1,2 tys. ha.

Aby taka wydajność mogła być osiągnięta, prędkość robocza wynosi ok. 8 km/h. Przy tych gabarytach nieodzownym elementem wyposażenia jest także system GPS, który odpowiada za równoległe prowadzenie ciągnika.

Nagranie z udziałem ciągnika Big Bud 440 znajdziecie poniżej.