TC 59 Bizon to przełomowy model dla płockich zakładów. To pierwszy kombajn firmy New Holland produkowany nad Wisłą, a jednocześnie ostatni (poza Rekordem) z napisem “Bizon” na masce. Nawiasem mówiąc, z tym bywało różnie, bo często właściciele pozbywali się tego napisu, chcąc podnieść wartość kombajnu przy odsprzedaży, a szkoda.

Kombajn montowany był w Płocku w latach 1999 - 2001. Mocy dostarczał 7,5-litrowy, 6-cylindrowy silnik o mocy 220-240 KM, który znakomicie radził sobie z prawie 11-tonową masą samego kombajnu posiadającego zbiornik ziarna o pojemności 6700 l.

W płockich zakładach wyprodukowano ich w sumie tylko 119 sztuk, z czego nam udało się znaleźć New Holland TC 59 Bizona o numerze 113. Posiadaczem tego modelu kombajnu jest Sebastian Zaremba, który kupił go w 2009 r. od pierwszego właściciela. Jak nam powiedział, mimo że kosi nim kilkadziesiąt hektarów rocznie, maszyna jest w znakomitym stanie.

- Silnika nawet nie dotykałem, nawet żadnego łożyska nie zmieniłem. Jedyne co, to zmieniłem zaraz po zakupie pompę wody i wszystkie cepy - mówi pan Sebastian i dodaje: - Jestem bardzo zadowolony z tego kombajnu i nie zamierzam się go pozbywać, choć miałem już kilku chętnych kupców. Nieco problematycznym jest transport 6,1-metrowego hedera, ale z drugiej strony sam montaż jest niezwykle prosty.

- To znakomita maszyna z prostą obsługą i łatwym sterowaniem. Hydrostatyczna przekładnia pracuje znakomicie, a nastawy koszenia i regulacje omłotu regulowane są zdalnie. Sama eksploatacja jest tania i wystarczy o niego dbać - mówi właściciel.

Jesteśmy niezmiernie ciekawi, ile takich kombajnów i z jakimi numerami fabrycznymi pracuje jeszcze na polskich polach. Jeśli macie takie dane, dajcie nam znać w komentarzach.