Urządzenie Deepfield Connect może mieć zastosowanie w produkcji owoców, warzywnictwie, na plantacjach ziemniaków, uprawach winorośli, a także w bardzo popularnej u naszych zachodnich sąsiadów uprawie szparagów. Optymalizuje plony monitorując rzeczone uprawy i zabezpieczając je przed przymrozkami, upałami a także chorobami, dostarczając konkretnych informacji w odpowiednim czasie na smartfona.

Urządzenie składa się – w zależności od specyfikacji (cztery warianty do wyboru) – z czujnika temperatury i wilgotności powietrza Deepfield TRH (jeden lub dwa), czujnika wilgotności gleby Deepfield SM1, nadajnika Deepfield Gateway oraz odpowiedniej aplikacji na smartfon z systemem Android lub iOS.

Jeśli chodzi o szparagi stosowane są tylko sensory temperatury umieszczane w redlinie i mierzące temperaturę na czterech różnych głębokościach – Sensorstab ST4. Czujniki w zależności od ich rodzaju oraz ilości rozmieszczane są na i nad powierzchną gleby (TRH) oraz w glebie (SM1/ST4), w miejscach odpowiednich dla danej plantacji. Dane z czujników przesyłane są do nadajnika i dalej do chmury (Bosch-Cloud), a stamtąd ściągane na telefon, na którym wyświetlane są na bieżąco odczyty temperatury i wilgotności powietrza oraz wilgotności gleby, a w przypadku upraw okrywanych – także temperatury pod i nad włókniną.

Aplikacja w zależności od wariantu ma wbudowane różne alarmy ostrzegające: przed przymrozkami (można we właściwym czasie zastosować zraszanie antyprzymrozkowe lub okryć rośliny), przed możliwością przegrzania np. warzyw przykrytych wspomnianą włókniną (sałata, rzodkiewka itp.), alert o zbyt niskiej wilgotności gleby. Mając dane historyczne wilgotności ziemi można optymalnie dopasować nawadnianie prowadzonych upraw.

Dodatkowo regularne zapisy pomiarów temperatury i wilgotności powietrza pomagają przeprowadzać w odpowiednich momentach napowietrzanie gleby co może skutkować np. zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób grzybowym w uprawach truskawek. Zgromadzone dane można udostępniać innym osobom, przykładowo doradcom.

Rozwiązanie na rynku niemieckim i w kilku innych krajach zachodnich w najprostszej wersji tj. nadajnik oraz jeden sensor temperatury i wilgotności powietrza TRH lub sensor ST4 dla szparagów to roczny koszt 319 euro. Każdy następny czujnik to zwielokrotnienie tej sumy. Cena obejmuje opłatę za transmisję danych, opłatę za użytkowanie aplikacji i wymianę podzespołów w przypadku awarii systemu.

Żywotność baterii zastosowanej w urządzeniu obliczona jest na około cztery lata i po jej wyczerpaniu jest wymieniana na nową wraz z nadajnikiem Deepfield Gateway po wcześniejszym zwrocie zużytego elementu. Ponadto, po dostarczeniu sprzętu do klienta, ma on 14-dniowe prawo do odstąpienia od umowy, a także możliwość corocznego zakończenia współpracy z firmą Bosch w przypadku chociażby niezadawalających profitów z użytkowania Deepfield Connect.