Warto mieć świadomość tego, iż nawet minimalne opóźnienie w zawarciu polisy OC skutkować będzie dotkliwą karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Im opóźnienie będzie większe, tym potencjalna sankcja przyjmie wyższą wartość. Ile zatem wynoszą kary za brak polisy OC w kontekście posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Płacisz i masz problem z głowy

Wielu kierowców traktuje polisę OC jako kolejny niepotrzebny podatek na rzecz państwa. W praktyce jest to raczej stosunkowo niska opłata za przesunięcie odpowiedzialności za zdarzenia drogowe z nas jako sprawców, na ubezpieczyciela.

Aby lepiej zrozumieć ideę przyświecającą temu ubezpieczeniu wyobraźmy sobie sytuację, w której poruszając się ciągnikiem rolniczym spowodujemy wypadek, w którym uszkodzimy inny pojazd mechaniczny, doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu jego kierowcę, a przy okazji zniszczymy elementy infrastruktury drogowej. Jest to zatem zdarzenie, jakich mnóstwo każdego dnia.

Jeśli szczęśliwie posiadaliśmy polisę OC, wówczas wszystkie ekonomiczne skutki pokryje ubezpieczyciel. Jeśli jednak polisy nie mieliśmy, możemy w zależności od skali zdarzenia liczyć się z rachunkiem rzędu dziesiątek, czy setek tysięcy złotych, który będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Jakie kary za brak OC?

Ustawodawca chcąc dodatkowo zmotywować posiadaczy pojazdów do wykupienia polis OC przygotował stosowne kary za brak tego ubezpieczenia. Taryfikator bazuje na minimalnym wynagrodzeniu za pracę w konkretnym roku, stąd jest on okresowo aktualizowany.

Ustawodawca przewidział trzy progi wysokości opłaty karnej w zależności od okresu zwłoki za wykup polisy OC. W związku z tym, jeśli spóźniliśmy się z zawarciem nowej polisy do 3 dni, wówczas zapłacimy 20 proc. pełnej opłaty karnej. W przypadku zwłoki od 3 do 14 dni musimy się liczyć z karą w wysokości 50 proc. minimalnej pensji, a w sytuacji opóźnienia w wykupie przekraczającego 14 dni będziemy zmuszeni zapłacić 100 proc. minimalnej pensji w danym roku. W bieżącym, 2021 r. stawki te prezentują się następująco:

gradacja opłaty [proc. minimalnej pensji] opóźnienie w płatności samochody osobowe [zł] samochody ciężarowe [zł] pojazdy pozostałe (ciągniki, przyczepy, motocykle) [zł]
20 do 3 dni 1120 1680 190
50 od 3 do 14 dni 2800 4200 470
100 powyżej 14 dni 5600 8400 930

Uwaga nie brak automatycznego wznowienia polisy

Swoją historią w zakresie braku polisy OC podzielił się z nami czytelnik z Podkarpacia.

- W 2017 r. kupiłem przyczepę rolniczą z finansowaniem fabrycznym w najpopularniejszym banku dla rolników. W ciągu trzech lat przyczepę spłaciłem i ze względu na roztargnienie nie przypilnowałem tematu OC, gdyż dotychczas wszystkie moje maszyny miały automatycznie wznawianą polisę. W tym wypadku bank zakończywszy finansowanie nie wznowił polisy, a ja czekam aż UFG dopatrzy się tego zaniechania i będę zmuszony zapłacić 930 zł kary. Teraz już wiem, że będę bardzo skrupulatnie pilnował polis OC w stosunku do wszystkich pojazdów przeze mnie posiadanych – tłumaczy rolnik.