PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Brak polisy OC na ciągnik lub przyczepę – jakie kary?

Brak polisy OC na ciągnik lub przyczepę – jakie kary?
Jakie kary grożą za poruszanie się pojazdami mechanicznymi bez aktualnej polisy OC? fot. Tomasz Kuchta

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych jest świadczeniem obowiązkowym. Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć, użytkując pojazd rolniczy bez wykupionej polisy OC?Warto mieć świadomość tego, iż nawet minimalne opóźnienie w zawarciu polisy OC skutkować będzie dotkliwą karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Im opóźnienie będzie większe, tym potencjalna sankcja przyjmie wyższą wartość. Ile zatem wynoszą kary za brak polisy OC w kontekście posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Płacisz i masz problem z głowy

Wielu kierowców traktuje polisę OC jako kolejny niepotrzebny podatek na rzecz państwa. W praktyce jest to raczej stosunkowo niska opłata za przesunięcie odpowiedzialności za zdarzenia drogowe z nas jako sprawców, na ubezpieczyciela.

Aby lepiej zrozumieć ideę przyświecającą temu ubezpieczeniu wyobraźmy sobie sytuację, w której poruszając się ciągnikiem rolniczym spowodujemy wypadek, w którym uszkodzimy inny pojazd mechaniczny, doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu jego kierowcę, a przy okazji zniszczymy elementy infrastruktury drogowej. Jest to zatem zdarzenie, jakich mnóstwo każdego dnia.

Jeśli szczęśliwie posiadaliśmy polisę OC, wówczas wszystkie ekonomiczne skutki pokryje ubezpieczyciel. Jeśli jednak polisy nie mieliśmy, możemy w zależności od skali zdarzenia liczyć się z rachunkiem rzędu dziesiątek, czy setek tysięcy złotych, który będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Jakie kary za brak OC?

Ustawodawca chcąc dodatkowo zmotywować posiadaczy pojazdów do wykupienia polis OC przygotował stosowne kary za brak tego ubezpieczenia. Taryfikator bazuje na minimalnym wynagrodzeniu za pracę w konkretnym roku, stąd jest on okresowo aktualizowany.

Ustawodawca przewidział trzy progi wysokości opłaty karnej w zależności od okresu zwłoki za wykup polisy OC. W związku z tym, jeśli spóźniliśmy się z zawarciem nowej polisy do 3 dni, wówczas zapłacimy 20 proc. pełnej opłaty karnej. W przypadku zwłoki od 3 do 14 dni musimy się liczyć z karą w wysokości 50 proc. minimalnej pensji, a w sytuacji opóźnienia w wykupie przekraczającego 14 dni będziemy zmuszeni zapłacić 100 proc. minimalnej pensji w danym roku. W bieżącym, 2021 r. stawki te prezentują się następująco:

gradacja opłaty [proc. minimalnej pensji] opóźnienie w płatności samochody osobowe [zł] samochody ciężarowe [zł] pojazdy pozostałe (ciągniki, przyczepy, motocykle) [zł]
20 do 3 dni 1120 1680 190
50 od 3 do 14 dni 2800 4200 470
100 powyżej 14 dni 5600 8400 930

Uwaga nie brak automatycznego wznowienia polisy

Swoją historią w zakresie braku polisy OC podzielił się z nami czytelnik z Podkarpacia.

- W 2017 r. kupiłem przyczepę rolniczą z finansowaniem fabrycznym w najpopularniejszym banku dla rolników. W ciągu trzech lat przyczepę spłaciłem i ze względu na roztargnienie nie przypilnowałem tematu OC, gdyż dotychczas wszystkie moje maszyny miały automatycznie wznawianą polisę. W tym wypadku bank zakończywszy finansowanie nie wznowił polisy, a ja czekam aż UFG dopatrzy się tego zaniechania i będę zmuszony zapłacić 930 zł kary. Teraz już wiem, że będę bardzo skrupulatnie pilnował polis OC w stosunku do wszystkich pojazdów przeze mnie posiadanych – tłumaczy rolnik.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • rolnik roślinny 2021-05-10 10:02:42
  Tak czytam komentarze i się zastanawiam czy ja jestem frajer że płacę OC nawet za kombajn czy po prostu "przezorny zawsze ubezpieczony"? Koszt polisy na ciągnik czy przyczepę rolniczą to ok 55zł kombajn - OC na drogi publiczne 120-150zł. OC usług międzysąsiedzkich mam w polisie AC kombajnu. Ci co nie mają OC to i zapewne upraw też nie ubezpieczają. Ja bez ubezpieczenia upraw już dawno bym zbankrutował przy obecnym klimacie. Poruszanie się po drogach bez OC mieszkając przy drodze wojewódzkiej i mając pola za nią i przy niej w promieniu 10km dla mnie jest niemożliwe. Powinno być jedno OC od osoby ale nikt na to nie pójdzie. Tak płacę od zarejestrowanych pojazdów 12polis + OC rolnik + 2xOC kombajn(drogi, usługi) - ubezpieczyciel się cieszy. Mój Agent twierdzi że niezarejestrowany ciągnik da się ubezpieczyć - wystarczy mieć nr VIN albo jakikolwiek nabity na ciągniku (tak aby w razie szkody udowodnić że to ten pojazd).
  • lolo 2021-05-11 07:23:07
   kombajn (pojazdy wolnobieżne) masz w OC rolnika które jest obowiązkowe - przeczytaj przepisy
   • rolnik roślinny 2021-05-11 10:28:21
    Doczytam chociaż wg mojego agenta OC w polisie rolnika obowiązuje wyłącznie na terenie mojego gospodarstwa - polu nie obowiązuje na drodze publicznej i na polu sąsiada dlatego jeżdżąc po szosie i sąsiadach którzy się kręcą po polu dla bezpieczeństwa dokupuję OC na drogi i usługi międzysąsiedzkie.
   • Rolnik 2021-05-11 13:03:36
    Agent Ci głupoty opowiada. Reguluje to art. 50 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Art. 50 ust.1. "Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Ust.2. Przepis ust. 1 stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego". A więc zawsze jeśli jedziesz kombajnem w związku z posiadaniem gospodarstwa działa OC rolnika. Jak jedziesz na usługę do sąsiada to musisz wykupić dodatkowe OC.
   • rolnik roślinny 2021-05-12 11:41:40
    No i właśnie jak zwykle szkopuł tkwi w szczegółach " w ramach prowadzonego gospodarstwa" udowadniaj potem że jechałeś szosą na własną działkę daną drogą jak mogłeś inną (na pewno Pan jechał od siebie a nie od kowalskiego). Na pole mogę jechać drogą wojewódzką a potem powiatową ale również innymi drogami gminnymi (gruntowymi). Zdarza się również, że jadę do szwagra lub teścia więc wolę wydać te 150zł i spać spokojnie nie tłumacząc się potem i kombinując. A niestety żyjemy w takich czasach że sąsiad pierwszy cię sprzeda że byłeś u innego na usłudze bo tamten poszedł po usługę do ciebie a nie do niego.
  • zz 2021-08-07 17:30:53
   Od kiedy ubiezpieczyciel wypłaca odszkodowanie oc w przypadku braku przeglądu technicznego czyli pojazdu np. niezarejestrowanego bo tak to wygląda masz taki pojazd nie masz przeglądu.
 • Sylwek 2021-05-09 22:39:21
  Dobry jesteś koleżko, trzymam kciuki i pokaz ze polak może💪💪💪 Polaki zawsze byli najlepsi i beda! Ale ruskie...
 • Tomaszek 2021-05-09 21:52:20
  A czy komuś przyszła ta kara z FUG?
 • Kamil 2021-05-09 21:26:48
  Mam 5 pojazdów i 3 przyczepy, oc płacę za 2, osobówka i bus, razem ponad 3 tysiące rocznie, a do niedawna 4 tyś jako młody kierowca, zero zdarzeń drogowych. Za pozastałe 6 nie zamierzam złodziejom płacić ani grosza bo po drogach nimi nie jeżdże, a jak raz do roku przejade to nic sie nie stanie i bo wszystko sprawne. Tylko płać złodziejom, oc powinno być dobrowolne, spowodujesz kolizje to płacisz ze swojego, chcesz oc to mniej, a jak już przymusowe to oc na osobę a nie na pojazd, jedna osoba może mieć kilka pojazdów i płaci jedno oc, lub chociaż możliwość jego czasowego zawieszenia dla każdego pojazdu, czemu mam płacić za pojazd którym jeżdże przez miesiąc w roku albo tylko na polach wokół domu. Jednak żadne z tych rozwiązań nie przejdzie bo przymusowe daniny dla naszego złodziejskiego państwa to żyła złota a szczególnie teraz na pisowską kiełbase wyborczą, na utrzymanie armii biurokratów i partyjnych towarzyszy. Nie wiem kiedy ludzie się obudzą
  • Rolnik 2021-05-09 22:57:29
   OC nie działa tylko na drodze. Może Ci braknąć gospodarki, żeby pokryć szkody spowodowane pojazdem bez opłaconego OC.
   • Luki 2021-05-10 07:52:38
    No jak rachunek wystawią chłopu za brak OC przy kolizji to się wieszać a jak oni mają z OC oddać to takie grosiaki że śmiech że w ogóle wypłacają
   • Krzysztof 2021-05-10 11:24:27
    Jaki sens by był czsowo wrejestrowywać pojazd, jeśli nie chodzi o składki OC? Faktem że nie wszystkie pojazdy można czsowo wrejestrować Auta osobowe narazie nie, stoi niesprawne a płacić musisz. Auta ciężarowe, obwarowane to jest przepusami czasowymi.. OC za szkody spowodowane działalnością rolniczą opłaca się oddzielnie ja płacę przy budynkach.
   • Rolnik 2021-05-10 15:58:34
    Krzysztof takie są niestety przepisy. W tamtym roku uświadomiła mnie o tym sympatyczna dziewczyna z Wydziału Komunikacji podczas zgłoszenia nabycia czasowo wyrejestrowanej przyczepy. Też mi się nie chciało wierzyć, ale sprawdziłem i faktycznie tak jest (absurd). Na pojazd czasowo wyrejestrowany musi być wykupiona polisa OC. OC rolnika (te płacone z budynkami) nie ma zastosowania do szkód wyrządzonych przej pojazdy które z mocy ustawy muszą mieć wykupioną polisę OC (ciągniki, przyczepy). OC rolnika pokrywa za to szkody np. kombajnu pod warunkiem, że było to związane z prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego. Jadąc na usługę OC rolnika już nie chroni i trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC na kombajn.
  • Krzysztof 2021-05-10 07:44:10
   Jeśli masz wydane tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny to musisz zapłacić. Dopadnie cię Fundusz Ubezpieczeń i ściągną wraz z opłatą. Nie zpłacisz to ściągnie komornik. Pozostaje zbyć pojazd lub czasowo wyrejestrować.
   • Rolnik 2021-05-10 09:24:47
    Czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie zwalnia z opłacania składki OC.
 • Acan 2021-05-09 20:02:55
  Nie piszą całej prawdy w artykule, ten co napisał ten artykuł niema wiedzy.Traktor jeśli niema zaczepki jest tylko maszyną samojezdną. I w tym przypadku niejest wymagane OC
  • alkomat 2021-05-10 07:02:28
   Piłeś coś?
  • Krzysztof 2021-05-10 07:55:49
   Jak już tu pisałem jednemu koledze, jeśli masz wydane tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny to nie ważne czy masz zaczepy czy ich niemasz, a poruszasz się po drodze publicznej nawet jeden raz w rokuto płacić musisz firmie ubezpieczeniowej ktòrą sobie wybierzesz. Zresztą te opłaty nie są tak wysokie jak w autach. Wiem bo teżopłacam pojazdy a mam ich trochę...
   • Rolnik 2021-05-10 09:31:56
    OC nie działa tylko na drodze, jeżeli spowodujesz szkodę na polu (np. od twojego ciągnika zapali się zboże sąsiadów) to też dostaną odszkodowanie z twojej polisy OC. Jeżeli nie masz OC to płacisz z własnej kieszeni. OC na ciągnik rolniczy czy przyczepę to niecałe 100 zł. także dziwię się, że ludzie na nim oszczędzają...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.23.219.12
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.