Głównym zadaniem bron chwastownik jest wygrabianie darni i niszczenie kretowisk na łąkach. Narzędzia te można wykorzystywać także do niszczenia chwastów w zbożach oraz roślinach motylkowych.

Jednym z producentów oferujących brony tego typu jest firma Jar-Met z Węgrowa. W jej barwach dostępne są wersje 2-, 4- i 6-sekcyjne. Każda sekcja ma 1,2 lub 1,5 m szerokości roboczej i może być wyposażona w zęby sprężyste o różnej charakterystyce. Wersje 4- i 6-sekcyjne do transportu składane są hydraulicznie.

Brony pracują na głębokość do 5 cm. Ich masa nie przekracza 100 kg na 1 m szerokości roboczej np. 3-metrowa wersja z zębami o średnicy 7 mm waży 270kg, wersja 9-metrowa - 895 kg. To sprawia, że do współpracy z nimi wystarczy stosunkowo niewielki ciągnik. Na każdy metr szerokości roboczej brony wystarczy 10 KM.

Producent oferuje rozbudowę bron o dodatkowe elementy. Można zamówić wersję wyposażoną w płozę nożową i tylny wał gładki. Zadaniem pierwszego elementu jest nacinanie darni np. w celu lepszego umiejscowienia nasion traw lub poplonów w glebie. Zadaniem wału jest z kolei dociskanie tych nasion do podłoża.