Wartość energetyczna brykietu ze słomy waha się w granicach od 16 do 19,5 MJ/kg co oznacza, że aby zastąpić 1 t węgla kamiennego potrzeba 1,25 - 1,5 t słomianego brykietu. Do jego produkcji nie są potrzebne żadne dodatkowe substancje. Niezbędne są jednak odpowiednie urządzenia, których kilka przedstawiamy poniżej. Mając na uwadze indywidualne gospodarstwa, wybraliśmy kilka modeli o wydajności do 200 kg/godz., do których obsługi wystarczy jedna osoba.

ALCHEMIK

Alchemik to rodzinna firma oferująca 9 modeli brykieciarek z hydraulicznym systemem brykietowania. Można je wykorzystać m.in. do brykietowania słomy, siana, trocin, makulatury, liści itp. Sześć spośród produkowanych urządzeń ma wydajność do 200 kg/godz. Najmniejsze wyposażone jest w silnik o mocy 3,5 KW i w ciągu godziny może przerobić do 30 kg słomy zużywając przy tym około 2 kWh energii elektrycznej. Producent zastrzega jednak, że jest to jednak model dość rzadko wykorzystywany komercyjnie. Najczęściej służy jako maszyna wystawowa.

W tym i dwóch większych modelach zbiornik na surowiec jest osadzony na wspólnej ramie z blokiem prasującym. Pozwala to na zachowanie stosunkowo niewielkich gabarytów urządzenia. W modelu APT 60 o wydajności do 140 kg/godz., zbiornik jest umieszczony na zewnątrz jest on typu otwartego. Wyposażony jest w system filtracji i okno do sprawdzania poziomu surowca w zbiorniku. Na zamówienie może zostać wykonany zbiornik zamknięty. Dla zapewnienia bezawaryjnej pracy olej w układzie hydraulicznym brykieciarki poddawany jest chłodzeniu. Siła nacisku tłoka w przypadku tego urządzenia równa się 1000 kg/cm2.

ASKET

Asket z Poznania to firma z wieloletnią tradycją w produkcji urządzeń do przetwarzania biomasy. W zakresie wydajności do do 200 kg/godz., firma oferuje Biomasser Solo BS06 przerabiający w ciągu godziny do 60 kg słomy i Biomasser Duo BS210, który w tym samym czasie brykietuje nawet 140 kg słomy. Do zagęszczania materiału oba urządzenia wykorzystują mechanizm śrubowy. Jego zaletą jest możliwość brykietowania materiału o wilgotności nawet do 30 proc. podczas gdy w przypadku mechanizmu hydraulicznego wsad powinien mieć wilgotność około 15 proc. To w większości przypadków eliminuje konieczność dosuszania słomy.

Brykieciarki napędzane są przez silniki o mocy odpowiednio 4,2 i 12,5 kW, których pobór energii według producenta wynosi odpowiednio 3 oraz 7,7 kWh na każdą godzinę pracy. W obu przypadkach uzyskiwane brykiety mają średnicę około 70 mm i przypadkową długość. Zaletą brykieciarek firmy Asket jest ich łatwe przemieszczanie. Dzieje się tak dzięki zamontowanym kółkom i stosunkowo niewielkiej masie. Mniejsze urządzenie waży 240 kg, a większe jest o 130 kg cięższe. Do rozdrabniania przeznaczonego do brykietowania materiału w ww. urządzeniach, firma oferuje rozdrabniarkę Tomasser o wydajności do 600 kg/godz. Nowością jest rozdrabniacz RK15, którego wzmocniona konstrukcja pozwala na rozdrabnianie takich materiałów jak słoma kukurydziana, trzcina - wymagających więcej mocy w procesie cięcia. Jak zauważa Roman Długi, właściciel firmy Asket, zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenie jest duże, bo słoma jest dzisiaj materiałem dość drogim i warto go zachować na przykład na potrzeby hodowli ściółkowych, ale jest wiele innych materiałów mogących posłużyć do produkcji odnawialnych źródeł energii.

Ciekawostką w oferowanych przez Asket urządzeniach brykietujących jest możliwość rozbudowy linii technologicznej. Przykładowo, jeśli użytkownik Biomassera Duo zechce zwiększyć wydajność wytwarzania sprasowanej biomasy, nie musi wymieniać posiadanego urządzenia na wydajniejsze, tylko doposażyć w kolejne takie same. Do tego potrzebny jest jeszcze duży, wspólny zasobnik rozdrabnianej masy. W ten sposób można stworzyć „multizestaw" o wydajności przekraczającej nawet 1100 kg/godz. Innowacyjnym rozwiązaniem oferowanym przez firmę jest Biomasser Mobile - przewoźna linia brykietująca, którą można wykorzystać na przykład bezpośrednio na polu gdzie jest zbierana słoma.

HOTPRESS

Brykieciarki Hortpress oferowane są przez firmę Petex. Dostępne są dwa modele, pierwszy - 80A o wydajności 80 kg/godz., drugi - 160A o wydajności 160 kg/godz. Podobnie jak w urządzeniach firmy Asket brykieciarki Hortpress posiadają śrubowy, nazywany też ślimakowym, system zagęszczania. Brykieciarki te oprócz silnika głównego posiadają silnik napędzający mieszadło i elektryczne grzałki, służące do podgrzewania brykietowanego materiału. Łączny pobór energii według producenta wynosi 7,5 kW w przypadku mniejszego urządzenia i 11 kW w przypadku urządzenia o wydajności 160 kg/godz.

POR

Por oferuje dwa modele o wydajności do 200 kg/godz: Oscar NP o wydajności 130 kg/godz. i Oscar Plus NP o wydajności do 180 kg/godz. Ten ostatni jest zasilany silnikiem o mocy 15 kW i waży aż 1800 kg. Oscar NP wyposażony jest silnik o mocy 9 kW i waży o 550 kg mniej od modelu Plus. Uzyskiwany brykiet ma średnicę 70 mm i długość do 80 mm. Siła zgniotu wynosi 1400 kg/cm2. Urządzenie przystosowane jest do pracy w systemie trzyzmianowym pod warunkiem zastosowania szafki chłodzącej.

PROTECHNIKA

Firma Protechnika z Łukowa posiada w ofercie jedną brykieciarkę spełniającą nasze wymagania. Jest to model PBH-100 o wydajności 100-130 kg/godz., ważący 1000 kg. Za prasowanie materiału odpowiada system hydrauliczny zgniotu. Moc zainstalowana to 11 kW, ale wg producenta podczas pracy pobiera jedynie 8 kW energii elektrycznej. Materiałem wsadowym oprócz słomy mogą być także trociny, makulatura czy torf. Wsad powinien być jednak odpowiednio przygotowany. Po pierwsze musi być rozdrobniony na frakcje 1-2 cm. Po drugie powinien mieć wilgotność w zakresie 14-18 proc. i po trzecie powinien mieć temperaturę powyżej 2 stopni Celsjusza, a najlepiej temperaturę pokojową. Powyższe parametry są podobne dla hydraulicznych brykieciarek innych producentów opisanych powyżej.

PODSUMOWANIE

Na rynku nie brakuje producentów oferujących brykieciarki na tzw. własny użytek lub do niewielkiej produkcji na sprzedaż. Powyższe urządzenia reprezentują dwa podejścia do zgniotu biomasy. Zaletą mechanizmu hydraulicznego jest większa trwałość tego rozwiązania w porównaniu z mechanizmem ślimakowym oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej. Przy tym rozwiązaniu uzyskuje się też bardzo dużą siłę zgniotu. Wadą systemu hydraulicznego jest przede wszystkim wrażliwość na zbyt dużą wilgotność wsadu. Pewną niedogodnością może być też warstwowy zgniot brykietowanej masy co może doprowadzać do łatwiejszego rozpadania się wyprodukowanego opału na mniejsze części.

Zaletą ślimakowego systemu zgniotu jest możliwość pracy także z nieco wilgotną słomą. W przypadku niektórych producentów jak na przykład Asket, można brykietować materiał o wilgotności nawet 30 proc. Warto dodać, że większość urządzeń może brykietować nie tylko słomę, ale i inne rodzaje biomasy.