Umowa z Instytutem Maszyn Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu na dostarczenie technologii brykietowania to jedna z misji handlowych w programie Ministerstwa Środowiska - GreenEvo. Technologia ma posłużyć do zagospodarowania szerokodostępnych w Azji surowców, takich jak: słoma ryżowa, sojowa i kukurydziana. Technologia firmy Asket pozwala na brykietowanie wilgotnych surowców, co ma szczególne znaczenie w krajach azjatyckich.

-To nie pierwszy zagraniczny kontrakt firmy Asket, który udało się nam wspólnie pozyskać w ramach organizowanych przy udziale Ministerstwa Środowiska misji handlowych. W czerwcu tego roku, w trakcie wyjazdu do Mołdawii, Asket podpisał umowę na technologię Biomasser z partnerami z tego kraju. Każda tego typu transakcja ma nie tylko wymiar ekonomiczny. To także wyraz uznania dla polskich technologii środowiskowych na rynku międzynarodowym i nasz udział w budowie globalnej gospodarki niskoemisyjnej - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Brykieciarki Biomasser to urządzenia służące do produkcji ekologicznego opału ze słomy, ale także innych surowców naturalnych. Możliwość łatwego przemieszacznia urządzeń pozwala na stosowanie ich w dowolnym miejscu (Biomasser Mobile). Brykieciarki są już wykorzystywanej m.in. w Tanzanii, w ramach projektu „KeepMwanga Green". Ma on na celu ograniczenie wycinki drzew wykorzystywanych jako paliwo. Dzięki Biomasser drewno zastępuje się brykietem produkowanym z lokalnych traw.

Program GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem pomysłu Ministerstwa Środowiska.  "Jego celem jest pomoc w promocji i międzynarodowym transferze polskich technologii środowiskowych. Uczestnictwo w projekcie i marka GreenEvo gwarantuje firmom, między innymi, szkolenia i usługi doradcze, pomoc w udoskonalaniu oferty tak, by jak najlepiej zaspokajać oczekiwania zagranicznych kontrahentów, a także udział w zagranicznych misjach handlowych. W ramach tych ostatnich, w październiku tego roku firmy GreenEvo odwiedziły jeszcze Algierię, gdzie wzięły udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnych i Trwałego Rozwoju - ERA 2012. Następnie pojadą do Kijowa, gdzie planowane jest spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami. W listopadzie firmy GreenEvo pojadą natomiast do Chile, Rosji i Turcji" - informujeMinisterstwo Środowiska.