Pokaz pracy maszyn zorganizowała w ostatni piątek (29.05.2015) firma Agrotechnika Krzysztof Laszuk z Cicibora Dużego. Na łące należącej klasztoru Ojców Paulinów w Leśnej Podlaskiej firma zaprezentowała pełen zestaw maszyn do zbioru zielonek i inny sprzęt.

W pokazie wzięło udział kilkaset osób. Na łąkę przybyli klienci firmy, osoby zainteresowane zakupem maszyn oraz uczniowie z nauczycielami z miejscowego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Firma Agrotechnika jest m.in. dealerem John Deere. Dlatego wszystkie prezentowane maszyny towarzyszące były pokazywane właśnie przy ciągnikach tej marki. Sławomir Łukasiuk z John Deere Financial, omówił krótko zasady promocyjnego zakupu maszyn zielonych maszyn w ramach programu finansowania fabrycznego.

W pokazie wzięły udział m.in. trzy zestawy koszące. Jako pierwszy została zaprezentowana kosiarka Vicon Extra 124 (2,4 m) z zawieszeniem bocznym, a następnie 328 (2,8 m) z centralnym układem zawieszenia. Pierwsza z kosiarek połączona była z ciągnikiem John Deere 6090MC, druga - z 6100MC.

Charakterystycznym elementem kosiarek Vicon jest przede wszystkim listwa tnąca z dyskami, gdzie na każdym są zainstalowane po trzy noże tnące obracające się z prędkością do 3000 obr./min. Wysokość cięcia jest regulowana w zakresie 3-6 cm, a nożyki – za dopłatą – mogą być zmieniane bez odkręcania śrub (system szybkiego mocowania).

Zestawem, który wzbudził duże zainteresowanie wśród przybyłych gości była kosiarka z kondycjonerem John Deere 328A (2,8 m), połączona z ciągnikiem tej samej marki – John Deere 6115M. Przejazd był szybki, a trawa za maszyną spulchniona i równomiernie rozłożona.

- Ciekawostką w kosiarce jest m.in. to, że przez szybką zamianę kół w przekładni można zmniejszyć obroty kondycjonera. Dzięki temu można nią kosić również rośliny motylkowate nie obijając ich liści – tłumaczył Marek Daniluk z firmy Agrotechnika.

Kolejne przejazdy należały do maszyn przygotowujących paszę do zbioru. Do przetrząsania trawy użyto 4-wirnikowej przetrząsarki Kverneland Taarup 8452 z ciągnikiem John Deere 5100M (nowa seria produkowana w zakładach Augusta w USA), a następnie zgrabiarki Kverneland Taarup 9443. Z jednokaruzelową maszyną o szerokości roboczej aż 4,3 m, znakomicie współpracował mały, 3-cylindrowy John Deere 5055E (55 KM).

W następnym etapie pokazu – do sprasowania balotów posłużyła kompaktowa prasa stałokomorowa John Deere F440M sprzęgnięta z tzw. dużą M-ką, czyli 6-cylindrowym ciągnikiem serii M (6150M). Maszyna z podbieraczem o szerokości 2 m jest wyposażona w komorę walcowo-łańcuchową, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna – można nią zbierać materiał zarówno suchy jak i wilgotny. Do produkcji sianokiszonek prasa może być wyposażona w rozdrabniacz MaxiCut.

Po zbiorze trawy przyszedł czas na regenerację darni. Tu swoje „najmłodsze dziecko” pokazała firma APV.

Przysłowiową wisienką na torcie było zaprezentowanie ładowarki Merlo Panoramic P34.7 Plus (udźwig 3,4 tony; maksymalna wysokość podnoszenia 7 m), w której w standardowym wyposażeniu można znaleźć wagę wysięgnika, przekładnię umożliwiającą poruszanie się z prędkością do 40 km/h. Wysoki prześwit pod maszyną i możliwość zamontowania TUZ, predysponuje ładowarkę również do wykonywania prac polowych.

Nie zabrakło również maszyn do pielęgnacji zieleni. Tu firma zaprezentowała pchane i samojezdne kosiarki John Deere.