Ze względu na niesprzyjające warunki w wielu rejonach Polski wciąż trwają zbiory kukurydzy. Dzięki temu mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak w czasie pracy radzi sobie kombajn Case IH Axial Flow 5130 z 6-rzędową przystawką Geringhoff Rota Disc.

Najmniejszy rotorowiec

W gospodarstwie Jakuba Gorazda kombajn ten pracuje już ósmy sezon. W momencie zakupu był to najmniejszy kombajn rotorowy oferowany na rynku. Prawie 300-konna maszyna rocznie kosi ok. 250 ha - głównie kukurydzy, grochu, pszenicy, rzepaku oraz prosa. 

My mieliśmy okazję obserwować tę ciekawą konstrukcję w czasie zbioru kukurydzy plonującej na poziomie 14 t/ha.

Wysoka wydajność

Jak podkreśla rolnik, kombajn jest w stanie zebrać ok. 2 ha/h dobrze plonującej kukurydzy. Oznacza to, iż w czasie godziny maszyna zbierze nawet 30 t ziarna. 

Jak to jednak często bywa, wydajność ta nie może być w pełni wykorzystana, gdyż jest ona mocno ograniczona przez dobową moc przerobową suszarni, o czym pisaliśmy niedawno:

Kombajn Case IH Axial Flow 5130 będzie szerzej opisany w styczniowym numerze Farmera w ramach cyklu "Maszyna okiem użytkownika". Dowiecie się z niego, jak przebiegała eksploatacja kombajnu, z jakimi problemami mierzył się rolnik oraz dlaczego w maszynie dokonano zabiegu podniesienia mocy.

Zobaczcie, jak maszyna radzi sobie w kukurydzy:

Oferty kombajnów na gieldarolna.pl