Marka Case IH wprowadza w ramach serii Maxxum Efficient Power trzy modele z bezstopniową skrzynią biegów - skrzynie takie wprowadzane są w ciągnikach czterocylindrowych / Oszczędny ciągnik do zastosowań uniwersalnych z potężnym silnikiem i komfortową kabiną

- Te nowe modele wpisują się w trend wyposażania pojazdów w bezstopniowe skrzynie biegów, a także pozwalają nam na poszerzenie oferty ciągników średniej mocy z silnikami czterocylindrowymi - mówi Vincent Hazenberg, szef produktu Case IH.

Dzięki nowym przekładniom prędkość pracy ciągników może być płynnie zmieniana w zakresie od 0 do 40 km/h. Prędkość maksymalna 40 km/h jest osiągana przy niskich obrotach silnika - 1600 obr/min., co generuje dodatkowe oszczędności.

Skrzynia biegów jest zbudowana ze śrubowych kół zębatych, dzięki czemu praca przekładni ma być płynna niezależnie od prędkości. Kluczowym elementem jest podwójne sprzęgło, które pozwala na łagodne przełączanie między biegami nieparzystymi i parzystymi.

Ciągniki Maxxum CVX Efficient Power są również wyposażone w technologię APM (Automatic Productivity Management), sprawdzoną dotychczas w większych ciągnikach. Pozwala ona m.in. na zmniejszenie obrotów silnika, gdy praca nie wymaga dużej mocy. System aktywnej kontroli zatrzymywania umożliwia bezpieczne zatrzymywanie ciągnika bez konieczności załączania sprzęgła nawet na pagórkach. System działa niezależnie od obciążenia maszyny i jest również przydatny podczas jazdy na śliskich powierzchniach, zapewnia mniejsze zużycie hamulców i tarcz sprzęgła.

Czterocylindrowe silniki ciągników Maxxum CVX Efficient Power mają pojemność 4,5 litra. Maksymalny moment obrotowy osiągany jest przy obrotach rzędu zaledwie 1500 obr/min. System zarządzania mocą silnika daje możliwość dodatkowego zwiększenia mocy do 22 KM. Dla dodatkowych oszczędności w zużyciu paliwa, na biegu jałowym po opuszczeniu kabiny przez operatora (po 30 sek.), oprogramowanie redukuje obroty z 850 do 650 obr./min.

Według producenta, kabina ciągnika jest jest największa w swojej klasie na rynku. Bardzo dobrą widoczność kabina zawdzięcza m.in. 5,78 m2 powierzchni szyb. W dachu 4-słupkowej kabiny zainstalowano okno dachowe. Natężenie hałasu to tylko 71 dB.

Wszystkie najważniejsze punkty obsługi ciągnika zintegrowano w podłokietniku z dźwignią Multicontroller. W tej samej konsoli można również zamontować monitor dotykowy AFS Pro 300 lub AFS Pro 700, który przyda się w technologii rolnictwa precyzyjnego.

Pompa układu hydraulicznego oferuje wydajność do 125 l/min., w tym możliwość regulacji ciśnienia i natężenia przepływu. Udźwig zaczepu tylnego wynosi 7867 kG, zaś przedniego 3100 kG.

Ciekawostką jest nowy system zarządzania przednim zaczepem, który ułatwia obsługę narzędzi montowanych z przodu. Daje on możliwość zaprogramowania dwóch ustawień wysokości, zaś automatyczne ustawienie luzu pozwala na przełączanie zaczepu przedniego w tryb luźny bezzwłocznie po osiągnięcia położenia roboczego. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza w pracy z kosiarkami czołowymi.

Case IH Maxxum CVX Efficient Power ma być dostępny w sprzedaży z początkiem 2014 r.