Dosłownie przed chwilą (01.09.2021 r.) zakończyła się oficjalna prezentacja ciągnika Case IH Optum AFS Connect. W ramach wydarzenia online zostały przedstawione zmiany w konstrukcji tej maszyny, jak również omówiono korzyści wynikające ze stosowania systemu AFS Connect.

Case IH Optum AFS Connect

Gama ciągników Optum AFS Connect obejmuje trzy modele o mocy znamionowej 250, 270 oraz 300 KM. Co ważne, każdy z nich wyposażony jest w bezstopniową przekładnię CVXDrive.

Optum AFS Connect otrzymał także nową kabinę, której objętość jest większa o 7,5 proc. względem poprzednika. Co ważne, większy o 11 proc. jest także obszar przeszklony, co bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność.

Wnętrze nowego Optuma AFS Connect zostało gruntownie zmodernizowane fot. mat. prasowe
Wnętrze nowego Optuma AFS Connect zostało gruntownie zmodernizowane fot. mat. prasowe

Zmodernizowany został także system wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji, który znacznie szybciej osiąga zadaną temperaturę. Zastosowano również większą ilość wylotów powietrza, przez co jego przepływ jest dużo większy.

Jednym z założeń producenta przy projektowaniu kabiny ciągnika było zapewnienie jak najlepszego wyciszenia wnętrza – w efekcie poziom hałasu w kabinie przy włączonym silniku wynosi zaledwie 66 decybeli.

Zachowano również charakterystyczny dla marki wyświetlacz z informacjami o działaniu ciągnika, jednak otrzymał on zupełnie nowy wygląd w formacie tabletu. Jak podkreśla producent,  jest on dużo bardziej czytelny.

Wewnątrz zauważymy także nowy podłokietnik Multicontroller z w pełni konfigurowalnymi przyciskami, a także monitor dotykowy AFS Pro 1200, umożliwiający obsługę najważniejszych funkcji ciągnika.

Liczne możliwości AFS Connect

Po raz pierwszy w tej klasie ciągników marka Case IH zaoferowała rolnikom pełne możliwości telematyczne AFS Connect, a więc technologii, która jest dobrze znana w modelach Magnum, Quadtrac oraz Steiger.

Do dyspozycji operatora zostaje oddany nowy podłokietnik Multicontroller z monitorem dotykowym AFS Pro 1200 fot. mat. prasowe
Do dyspozycji operatora zostaje oddany nowy podłokietnik Multicontroller z monitorem dotykowym AFS Pro 1200 fot. mat. prasowe

W dużym uproszczeniu system ten umożliwia dwukierunkowe, bezprzewodowe przesyłanie danych między ciągnikiem, a biurem. Dzięki temu właściciele ciągników mogą na bieżąco kontrolować flotę, zmniejszać koszty oraz podnosić wydajność pracy.

Za pomocą systemu AFS Conncet możliwy jest podgląd chociażby lokalizacji ciągnika, poziomu paliwa, czy wydajności pracy – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i z punktu widzenia danych historycznych.

Po uzyskaniu pozwolenia, również dealerzy mogą mieć podgląd wyświetlacza w ramach funkcji AFS Conncect Display Viewing, dzięki czemu możliwe będzie szybkie wychwycenie ewentualnych usterek, czy zdalny dostęp do serwisu oraz udzielania porad dotyczących obsługi na podstawie zgromadzonych danych.