W dzisiejszych ciągnikach rolniczych układ hydrauliczny ma coraz większe znaczenie, bowiem w maszynach towarzyszących stale rośnie ilość osprzętu zasilanego olejem hydraulicznym. Z jednej strony daje to dodatkowy komfort operatorom i przede wszystkim zwiększa jakość pracy tego typu sprzętem, a z drugiej podnosi poprzeczkę dla samych układów hydraulicznych ciągników.

Układ hydrauliczny nie domaga

Już w momencie zakupu ciągnika Mateusz Wójcik, rolnik z Jakubowic w woj. świętokrzyskim, zwracał uwagę na parametr wydatku pompy hydraulicznej i finalnie postawił na traktor wyposażony w opcjonalną pompę hydrauliczną o wydajności 150 l/min. Ta opcja w jego specyfikacji wymagała dodatkowej dopłaty.

Wydajna hydraulika miała być przydatna przy pracy z nieco bardziej wymagającymi maszynami – mowa m.in. o 6-rzędowym siewniku punktowym Väderstad Tempo T, gdzie wentylator napędzany jest olejem hydraulicznym. Podobna sytuacja ma miejsce w agregacie uprawowo-siewnym Amazone z siewnikiem AD-P 3000 nabudowanym na bronie wirnikowej KX 3000.