Najnowszy model Case IH Versum CVXDrive, bo tak brzmi jego pełna nazwa, został zaprezentowany w Kielcach przez Tomasza Koperskiego, specjalistę ds. produktu oraz znanego prezentera Irka Bieleninika.

Sam producent swój produkt określa jako „symbiozę komfortu i kompaktowych wymiarów”. Jak wyjaśniał nam Tomasz Koperski, ciągniki Versum zostały wprowadzone na rynek, ponieważ jest grupa klientów, która poszukuje bardzo dobrze wyposażonego ciągnika z najnowszymi technologiami na pokładzie, ale ciągle w kompaktowych rozmiarach. Ponadto w ofercie produktowej Case IH była luka, w którą Versum wpisał się idealnie.

Znalazł on więc swoje miejsce pomiędzy serią Luxxum (kompaktowy, wielozadaniowy traktor z w miarę dobrym wyposażeniem) a Maxxum (zdecydowanie większy, komfortowy z renomą wypracowaną przez lata). Plasuje się tam idealnie, jeśli chodzi o wymiary i masę, posiadając wszystko co najlepsze z dwóch wspomnianych serii. Nadal jest więc w miarę krótki, wąski, masywny i mocny, ale z wyposażeniem z maszyn wyżej pozycjonowanych. 

Case IH Versum CVXDrive to cztery modele o mocach znamionowych 100, 110, 120 i 130 KM. Wyposażone są one w nowy, 4-cylindrowy silnik FPT o pojemności 4485 cm3 spełniający normę Stage V dzięki układowi SCR. Dodatkowymi zaletami tego silnika jest rezerwa 10 KM uruchamiana w przedziale 1700-1900 obr/min oraz okres pomiędzy przeglądami wynoszący 600 godz.

>> Case IH Versum CVX nowym członkiem rodziny

Versum wyposażony jest tylko w przekładnię bezstopniową. Jest to konstrukcja bazująca na dotychczasowych rozwiązaniach producenta, ale opracowana specjalnie dla Versum i charakteryzująca się lżejszą konstrukcją. Posiada nadal tryb ECO, system zarządzania wydajnością APM oraz automatyczny hamulec postojowy.

Układ hydrauliczny nowej maszyny to wydajność pompy 110 l/min i maksymalnie 4 pary tylnych złącz hydraulicznych, w tym standardowo 2 sterowane mechanicznie i do tego 2 elektryczne, ewentualnie złącze „Power Beyond”. Tylny TUZ ze sterowaniem EHC oraz z amortyzacją to maksymalny udźwig na poziomie 5600 kg, a WOM w zależności od specyfikacji zapewnia 540, 540E, 1000 lub 1000E obr/min.

Nowy w rodzinie Case IH Versum to ciągnik komfortowy. Wyposażony został w przestronną, 4-słupkową z dużą powierzchnią szyb kabinę znaną z modelu Maxxum. Podobnie jak w modelu Maxxum Multicontroller wskaźniki powędrowały na prawy słupek, dzięki czemu nie ma klasycznej deski rozdzielczej, a sterowanie pracą odbywa się dzięki podłokietnikowi Multicontroller. – Wchodzimy do kompaktowego ciągnika, a mamy wrażenia, że jest to maszyna wyższej klasy – tłumaczył Tomasz Koperski, specjalista ds. produktu.

Promień skrętu opisywanego traktora to 4,5 m, a przybliżona masa własna 5500 kg. W wyposażeniu dodatkowym możemy znaleźć m.in. amortyzację przedniej osi, przedni TUZ oraz WOM.

Ciągniki Versum można już zamawiać (jeden egzemplarz został już sfinalizowany). Do dilerów są dostarczane wersje demo, a produkcja seryjna ma ruszyć w okolicach czerwca. Na jesień są zaplanowane pokazy polowe w naszym kraju. Model targowy, czyli Versum 130 CVXDrive z amortyzowaną osią i bardzo dobrym wyposażeniem, został wyceniony na 340 tys. zł netto.

- Nie spodziewamy się, że Versum będzie ciągnikiem masowym, który wpłynie znacząco na nasz wolumen sprzedaży. Przeznaczony jest on dla rolników bardziej wymagających, którzy chcą czegoś więcej, czyli maszyny najlepszej jakości, która ich wyróżni i są zdecydowani za to zapłacić - podsumował Koperski.