Z doniesień z całego kraju, jakie do nas dotarły dzisiaj rano, obniżki cen na stacjach paliw stały się faktem. Czytelnicy portalu farmer.pl zwrócili jednak uwagę i przesłali zdjęcia tablic informacyjnych z niektórych stacji, gdzie cena nie została zmieniona. Tutaj jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zarządzający daną stacją nie zmienili ceny paliwa z dystrybutora, czy nie został tylko zaktualizowany cennik na tablicy informacyjnej.

Kredyt Inwestycyjny – sprawdź ofertę Credit Agricole

Ceny ON na stacjach paliwowych oscylują dzisiaj, tj. 1 lutego, w granicach 5,20-5,30 zł/l. Zdarzają się przypadki cen poniżej 5,20, jak i znacznie przekraczających 5,30 zł/l, np. na autostradzie A2 (5,66 zł/l).

W hurcie taniej? Niekoniecznie

Jak przedstawiają się ceny paliw w hurcie? Zadzwoniliśmy do kilku dystrybutorów paliw. Przy sprzedaży od 1000 l kształtują się następująco.

Przykładowo w Wieluniu: 5,19 zł/l, w Białej Podlaskiej: 5,26 zł/l za ON B8 i 5,31 zł/l za ON bez dodatku "bio". W Konarzynach w woj. pomorskim podobnie: 5,26-5,28 zł/l.

Co więc zaskakuje, to ceny zbliżone do tych ze stacji paliw. 

- Na stacjach paliwo jest sprzedawane obecnie z minimalną marżą, stąd więc i hurcie nie możemy zejść niżej, zwłaszcza nie mając dodatkowego źródła przychodu jak ma to miejsce na stacjach - powiedział nam przedstawiciel jednej z firm handlujących hurtowo paliwem.

Jednocześnie sprzedawcy podkreślają, że widać dzisiaj nieco bardziej wzmożony ruch i jest więcej zapytań o paliwa. Pytają i kupują dzisiaj więcej głównie ci, którzy rozliczają się ryczałtowo.

- Rozliczający VAT nie mają korzyści w tej zmianie ceny. Wręcz powiedziałbym że jest dla nich na niekorzyść, bo obniżony VAT będzie miał wpływ na comiesięczne rozliczenia kosztów towarów i świadczonych usług z zawartym VAT-em - zauważył sprzedawca z woj. pomorskiego.