Opcjonalnie dostępna we wszystkich modelach z serii Challenger MT800E (wcześniej jedynie w maszynach serii C), w tym we flagowym modelu MT875E nowa sterowana konstrukcja zaczepu umożliwia dopasowanie położenia tylnego TUZ do specjalnych wymagań. W praktyce ułatwia zatem sterowanie agregatem i pozwala na dostosowanie maszyny do konkretnych wymagań w uprawie pasowej.

Ze względu na położenie siłowników sterujących całym układem w odległości 389 mm od punktu obrotu, moment obrotowy działający na układ wynosi blisko 110 Nm, co pozwala na zmianę położenia TUZ nawet przy jego znacznym obciążeniu.

Układ może pracować w dwóch trybach ustawianych za pomocą sterownika TMC. Oprócz trybu sztywnego położenia zaczepu możliwa jest również jego płynna praca.

Do korzyści wynikających z zastosowania systemu należy zaliczyć przede wszystkim zmniejszenie promienia zawracania z maszynami półzawieszanymi o około 25 %, redukcję zapotrzebowania na moc maszyny podczas pokonywania uwroci oraz zmniejszenie poślizgu nawet o 5 %. Skrętny TUZ działa poniekąd jak standardowy dyszel, optymalizując tor po którym za ciągnikiem porusza się maszyna.

Unikalny układu TUZ Challenger jest popularny na wszystkich rynkach - od Afryki Południowej aż do Europy Środkowej, gdzie nasi klienci rozumieją i doceniają Challengera w przenoszeniu 100 % mocy na ziemię - mówi Luca Cattani specjalista ds. produktu Challenger.