Zakup nawigacji nie  przypomina nabycia prostej maszyny uprawowej, kiedy rolnik, odbierając ją od producenta i jadąc na pole, wie jak ją obsłużyć.

W rozpoczęciu pracy z nawigacją oprócz kalibracji i dokonywania aktualizacji, pojawiają się przykładowo takie aspekty jak (bardzo ważna) dokładność, którą trzeba zweryfikować. I to nie dotyczy wyłącznie samej elektroniki, ale także maszyny towarzyszącej, której wymiary są często różne od tych, jakie podaje producent.

I nie byłoby w tym nic trudnego, jednak dla rolnika rozpoczynającego pracę z nawigacją, może nie być to na początku oczywiste.

− To, co obserwujemy na co dzień i co jest bardzo ważne, by przy wyborze nawigacji trafić do osoby, która ma duże doświadczenie, a najlepiej, gdy ta osoba jest praktykiem – bo część rzeczy jest w stanie wyłapać przez telefon, bez czekania nawet kilku dni na przyjazd serwisanta. Istotne jest wsparcie techniczne i na tym głównie bazujemy − Łukasz Bober, dystrybutor FJDynamics z AgroBober.

Nawigacje FJDynamics

Chiński producent FJDynamics, który znany jest głównie z produkcji dronów (ma ponad 70 proc. udziału w światowym rynku), nawigacje rolnicze na nasz rynek dostarcza od 3 lat. Tylko w zeszłym roku znalazły się one w ok. 100 polskich gospodarstwach.

Nawigacje FJDynamics są kompatybilne z różnymi markami maszyn rolniczych. fot. AdK
Nawigacje FJDynamics są kompatybilne z różnymi markami maszyn rolniczych. fot. AdK

W zestawie, który zaczyna się od 30 tys. zł jest monitor, kierownica, anteny, czujniki skrętu wraz z obsługą serwisu, który przyjeżdża do rolnika i montuje cały sprzęt w ciągniku.

Jak mówi przedstawiciel producenta, Szymon Czerep z Nav-Pol: − Cena to nie wszystko – bo można kupić tańszą nawigację.

I tłumaczy:

− Po rozpoczęciu pracy, rolnik ma zapewnione bezpośrednie wsparcie online z naszym odziałem. Możemy działać błyskawicznie, ponieważ producent ma dostęp do wsparcia technicznego 24 h na dobę. Polega ono na bezpośrednim połączeniu się z monitorem w ciągniku i weryfikacji na miejscu – tam, gdzie obecnie pracuje.

Aktualizacja nawigacji w ciągniku

W nawigacjach FJD jest również dołączony system ISOBUS, a monitor jest dostępny w jednym rozmiarze (30x19x43 cm). To właśnie jego obsługę, wg producenta rolnicy chwalą sobie najbardziej. Nawigacja działa w dwóch trybach (podstawowym lub zaawansowanym w zależności od wyboru) w oparciu o system operacyjny Adroid.

Monitor FJDynamics. fot. AdK
Monitor FJDynamics. fot. AdK

W kwestii systemu, nawigacje FJD należą do tych, które po długim czasie od zakupu (np. rocznym) można implementować o nowe aktualizacje. Większość nawigacji z podobnego pułapu cenowego, są systemami zamkniętymi, w których jest tylko prowadzenie bez możliwości dodatkowej rozbudowy.