Niedawno farmer.pl miał okazję przyjrzeć się procesowi produkcji ciągników John Deere w Mannheim w Niemczech, która jest drugą pod względem wielkości produkcji fabryką zielono-żółtych ciągników, zaraz po oddziale firmy zlokalizowanym w Ameryce Północnej. Tylko w 2010 r. w niemieckiej fabryce wyprodukowano 33 tys. maszyn w zakresie mocy od 70 do 200 KM.

W hierarchii jednostek biznesowych John Deere, Mannheim jest najważniejszym ośrodkiem produkującym ciągniki rolnicze, które trafiają na rynek do ponad 100 krajów na świecie. W listopadzie 2009 r. rozpoczęto tam produkcję ciągników serii 5M, która w całkowitej strukturze produkcji fabryki w Mannheim stanowi 10 proc. Na serię składają się cztery modele ciągników o mocy od 70 do 100 KM. Maszyny charakteryzują się kompaktową budową i stosukowo niską ceną. Przeznaczone są przede wszystkim dla gospodarstw rodzinnych.

Poza serią 5M w Niemczech produkowane są także: seria 5R z wyposażeniem Premium, ciągniki serii 6000 oraz flagowe modele fabryki w Mannheim – maszyny serii 7000. Fabryka jest zlokalizowana na powierzchni 42 ha, gdzie wydzielone są trzy jednostki organizacyjne: układy napędowe i przekładnie, produkcja elementów do przekładni (wałki, koła zębate) oraz linia montażowa. Zakład działa w systemie dwuzmianowym. Podczas pierwszej zmiany z taśmy montażowej zakładu w Mannheim co 3 min. i 20 sekund zjeżdża gotowy ciągnik. Na drugiej zmianie, przy niepełnej obsadzie linii przez pracowników, kolejne ciągniki są składane co 9 minut.