Mieszcząca się w miejscowości Zocca pod Modeną fabryka BM Tractors od lat wykorzystuje swoje doświadczenie w budowie specjalistycznych ciągników przeznaczonych zarówno do rolnictwa, przemysłu, jak i lasu.

Ciągniki tej firmy cechują ciekawe rozwiązania ułatwiające pracę w ciężkich terenowych warunkach, a także na mocno nachylonych stokach. Pracy w takich warunkach sprzyjają widoczne już na pierwszy rzut oka, mocno rozstawione koła o nietypowym jak na ciągnik rozmiarze i protektorze.

Rama ciągnika Better 175. Zwraca uwagę jej mocna konstrukcja fot. BM Tractors
Rama ciągnika Better 175. Zwraca uwagę jej mocna konstrukcja fot. BM Tractors

 

Jednak najciekawsze smaczki tych ciągników czają się wewnątrz, bo maszyny te zbudowane są na mocnej ramie. Tak jak i najnowsza konstrukcja BM Tractors - model Better 175 pokazany na ostatniej wystawie Eima 2021.

Better 175 to ciągnik izodiametryczny, czyli odwracalny. Może on pracować zarówno do przodu, jak i do tyłu z tą samą prędkością, wykorzystując narzędzia zaczepiane do tylnego, jak i przedniego TUZ-a. Swobodną i bezpieczną pracę w obu kierunkach jazdy zapewniają ciągnikowi dwa rozwiązania.

Fotel operatora wraz z deską rozdzielczą może być odwrócony o 180 stopni fot. BM Tractors
Fotel operatora wraz z deską rozdzielczą może być odwrócony o 180 stopni fot. BM Tractors

Pierwszym z nich jest elektronicznie sterowana skrzynia hydrostatyczna umożliwiająca pracę z prędkością do 40 km/h, sterowana za pomocą joysticka. Drugim jest odwracany o 180 stopni za pomocą jednej dźwigni fotel operatora wraz z instrumentami do kierowania ciągnikiem.

Źródłem napędu ciągnika Better 175 jest czterocylindrowy silnik FPT o pojemności 4,5 l i mocy 170 KM z momentem obrotowym 710 Nm przy 1500 obr./min. spełniający normy emisji Stage V. Moc poprzez wspomniany napęd hydrostatyczny kierowana jest na wszystkie cztery koła.

Sam układ kierowniczy ciągnika zapewnia pojazdowi dużą zwrotność w każdych warunkach, a to dzięki trzem trybom kierowania. Skrętne mogą być tylko przednie koła, tylko tylne lub wszystkie i taki tryb zapewnia promień skrętu ciągnika wielkości 3,2 m.

Wszystkie koła skrętne w ciągniku Better 175 fot BM Tractors
Wszystkie koła skrętne w ciągniku Better 175 fot BM Tractors

 Istotny w tym nietypowym ciągniku jest także nisko położony środek ciężkości maszyny, zwiększający bezpieczeństwo pracy operatora na stromych zboczach.