Ceny nowych ciągników wciąż rosną. Wzrastają także koszty utrzymania takiej maszyny i jej obsługi serwisowej, a dodajmy do tego jeszcze ubezpieczenie i rosnące oprocentowanie kredytów zaciągniętych na zakup maszyn.

Chcesz kupić używany ciągnik? Sprawdź ratę!

W wielu przypadkach okazuje się, że zakup ciągnika, który nie jest odpowiednio wykorzystywany i więcej stoi niż pracuje, jest nieekonomiczny i generuje tylko znaczne koszty. Bywa też tak, że na krótki okres czasu jest nam potrzebny mocniejszy ciągnik, a uczynny do tej pory sąsiad taką maszyną dysponujący ma akurat inne plany.

Przy wypożyczeniu ciągników można liczyć na fachowe szkolenia w zakresie obsługi sprzętu fot. mat. prasowe
Przy wypożyczeniu ciągników można liczyć na fachowe szkolenia w zakresie obsługi sprzętu fot. mat. prasowe

Mieć czy nie mieć - oto jest pytanie

Ekonomika prowadzenia gospodarstwa rolnego w ostatnim czasie stała się, delikatnie mówiąc, nieco zagmatwana, a koszty prowadzenia rolniczej działalności i tak już niemałe - stale rosną. Czy zatem gdy potrzebujemy maszyny, musimy ją kupić na własność?

Możemy dziś wypożyczyć samochód, sprzęt komputerowy, AGD czy nawet meble, więc dlaczego nie sprzęt rolniczy. Idea wypożyczeń w rolnictwie przecież nie jest nowa i korzystano z niej już za czasów SKR-ów w latach 70.

Dziś okazuje się, że wypożyczenie sprzętu rolniczego jest dość łatwe, a dla wielu firm rolniczych także opłacalne. Wypożyczając ciągnik, nie musimy dbać o jego serwisowanie i ubezpieczenie. Właściwie jedynie co nas interesuje, to korek wlewu paliwa.

Szukasz ciągnika? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Wypożyczając ciągnik, dostajemy maszynę zwykle nie starszą niż trzy lata, zawsze po serwisowym przeglądzie technicznym i zatankowaną. Jak mówi Bartosz Sołtyszewski, dyrektor ds. wynajmu i maszyn używanych w firmie Interhandler:

- Ciągniki przed wydaniem każdorazowo przechodzą szczegółową kontrolę, a dostarczana maszyna musi być w 100 proc. sprawna, zatankowana i czysta. Wynajmując maszynę w firmie Agrihandler, nasz klient otrzymuje przede wszystkim gwarancję kompleksowej obsługi, w tym:

  • wsparcie w doborze ciągnika,
  • dostawę maszyny w wyznaczone miejsce,
  • szkolenie z zakresu obsługi,
  • ubezpieczenie,
  • dostęp do systemu JCB LiveLink
  • profesjonalną obsługę serwisową.

Ile kosztuje wypożyczenie ciągnika?

Przede wszystkim cena, jaką zapłacimy za wypożyczenie ciągnika rolniczego, zależy od dwóch podstawowych czynników:
- wielkości ciągnika (moc)
- czasu wypożyczenia.

Ważnym czynnikiem, z którym można się spotkać przy użyczeniach krótkoterminowych, jest także limit motogodzin lub cena za taką motogodzinę po przekroczeniu tego limitu. Przekroczenie limitu najczęściej wiąże się z dodatkowymi opłatami zależnymi od wielkości wypożyczonego ciągnika i wynoszącymi od 80 do 200 zł brutto za motogodzinę. 

Osprzęt w wypożyczanych ciągnikach jest także dostępny fot. mat.prasowe
Osprzęt w wypożyczanych ciągnikach jest także dostępny fot. mat.prasowe

Przykładowe ceny wybrane dla kilku modeli ciągników znajdziecie w tabelce poniżej. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio w firmach wynajmujących taki sprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że ceny wynajmu długoterminowego mogą się różnić dla klientów już wcześniej  korzystających z tego typu rozwiązań i można w takim przypadku liczyć na znaczące rabaty.

W tabeli podano ceny brutto wynikające z zasad ogólnych przy zawieraniu umowy na miesiąc lub tydzień. Umowy dłuższe niż miesiąc są negocjowane indywidualnie. 

Model ciągnika/firma Moc KM Cena zł za miesiąc /  limit mth cena zł za tydzień / limit mth
MF 5425 / Porszak 86 7380 / 130 mtg 2952 / 40 mtg
John Deere 6330 /Porszak 120 8610 / 130 mtg 3444 / 40 mtg
Steyr 4125 Profi / Agrihandler 155 10947 / 150 mtg 3690 / 40 mtg
Fendt 718 / Porszak 180 12792 / 130 mtg 3936 /40 mtg
Fendt 722 / Porszak 220 15990 / 130 mtg 4920 / 40 mtg
Steyr 6270 Terrus CVT / Agrihandler 288 19926 / 150 mtg 6642 /40 mtg