Wybór ciągnika nie jest łatwy. Oprócz mocy ciągnika i rodzaju przeniesienia napędu czy wydajności hydrauliki mamy dzisiaj do czynienia z szeregiem innych nowoczesnych rozwiązań, w które maszyna może być wyposażona.

Trudny temat dotyczący racjonalności wyboru ciągnika do gospodarstwa podjęli się autorzy książki „Wpływ nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w ciągnikach rolniczych na ekonomiczną efektywność ich pracy oraz decyzje rolników dotyczące zakupu tych maszyn". Pozycja znalazła się ofercie Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej.

W podsumowaniu publikacji można wyczytać wiele ciekawych wniosków. Badania eksperckie wykazują m.in. że najważniejsze czynniki wpływające na ekonomiczną efektywność pracy ciągnika to elektroniczne sterowanie dawką paliwa oraz elektroniczne sterowanie pracą zespołów pomocniczych silnika. Inne czynniki to także komputery sterujące parametrami pracy silnika z uwzględnieniem parametrów pracy innych zespołów.

Autorzy potwierdzają również, że wraz ze wzrostem zaawansowania technicznego maszyny idzie w parze wzrost wydajności praktycznej. Stale jednak największy wpływ na decyzję rolników o zakupie ciągnika mają koszty zakupu i eksploatacyjne: ceny części zamiennych i serwisowania. Później jest niezawodność oraz dostępność do serwisu i części zamiennych. Dopiero w dalszej kolejności jest nowoczesność i poziom zaawansowania technicznego.

Największe korzyści w funkcjonalności ekonomii przynoszą takie rozwiązania jak: amortyzowana kabina fotel, zmiana kierunku jazdy bez użycia sprzęgła (rewers), a także zewnętrzne przyciski sterujące WOM i TUZ.

Ponadto wzrost zaawansowania technicznego ciągników sprzyja wzrostowi wydajności pracy. Ponadto maszyny wysoko zaawansowane technicznie generują niższe koszty niż ciągniki średnio zaawansowane.

Autorzy zauważają również, że trudno o potwierdzenie, że ciągniki droższe są bardziej niezawodne. Potrzebne są gruntowne badania w tym zakresie. Ponadto wskaźniki kosztów napraw odnoszą się do ciągników ogólnie, nie uwzględniając ich zawansowania technicznego.