Tego jeszcze w Europie nie było. Wprawdzie Case IH z serii Magnum wyposażony w kamery, czujniki i radary Ravena był już pokazywany, np. na targach SIMA 2022, ale nigdy nie było pokazów w ruchu. 

Co innego w USA. Tam zarówno maszyny Case IH (ciągnik i rozsiewacz samojezdny Trident) oraz ciągniki New Holland jeździły już na polu wykorzystując system autonomiczny Ravena. 

Rozsiewacz serii Trident o mocy 390 KM był pierwszym autonomicznym rozsiewaczem w branży rolniczej na świecie. Jego premiera odbyła się podczas targów Farm Progress Show 2022. 

Pierwszy pokaz autonomicznej jazdy ciągnika w Europie 

W środę 6 września w okolicy pałacu Grafenegg w Austrii wreszcie się udało wprawić w ruch ciągnik bez operatora. Traktor najpierw podjechał pod restaurację, w której zgromadzeni byli dziennikarze, a potem pojawił się na pobliskim polu, gdzie uprawiał ziemię za pomocą najnowszego kultywatora TopDown 500 z systemem E-services firmy Vaderstad. 

Ciągnik Case IH Magnum z systemem Raven Autonomy umożliwia pełną kontrolę nad prędkością pojazdu, jego zadaniami i innymi parametrami. Traktor posiada specjalny pakiet z oprogramowaniem naprowadzania i sterowania, kontroli napędu, percepcji i planowania ścieżki. Składa się na to kilka elementów, takich jak: GPS, kamery 360, radar z przodu pojazdu i inne urządzenia, które współgrają ze sobą. 

Permanentna inwigilacja

W systemie Raven Autonomy operatorzy mogą wykonać wszystko z urządzenia mobilnego: zaplanować, a potem wykonać całą operację polową w oparciu o zmapowane granice pola. System percepcji Raven Autonomy, dzięki serii zaawansowanych kamer i systemu radarowego, stale kontroluje otoczenie maszyny (w promieniu 360 stopni) pod kątem przeszkód i inicjacji ruchu podczas pracy.

W przypadku jakiś problemów traktor zatrzyma się i wyśle zawiadomienie do zdalnego operatora. Dzięki kamerom i wglądowi we wszystkie parametry maszyny operator będzie mógł podjąć decyzję czy można kontynuować pracę. 

Do całości dochodzi także możliwość zdalnego przeglądania różnorodnych funkcji maszyny, w tym między innymi poziomu paliwa, poziomu płynu AdBlue, prędkości, obrotów, informacji z uniwersalnego terminala czy diagnostycznych kodów usterek.

To tylko pokaz możliwości

Na razie system nie jest gotowy do sprzedaży. Chodzi głównie o przepisy, które nie nadążają za twórcami sprzętu. Najprawdopodobniej łatwiej będzie sprzedawać tego rodzaju pojazdy w USA, a Europa związana przepisami i regulacjami będzie musiała poczekać nieco dłużej.

Autonomiczny jeżdżący w parku pałacowym i na polu w Grafenegg był tylko ciekawostką pokazującą możliwości koncernu CNH Industrial oraz zwróceniem uwagi na brak operatorów w całej branży.  

Dziennikarze trochę się zdziwili widząc nadjeżdżający traktor bez operatora za kierownicą, fot. K.Pawłowski
Dziennikarze trochę się zdziwili widząc nadjeżdżający traktor bez operatora za kierownicą, fot. K.Pawłowski

Więcej na ten temat, a także na temat maszyny TopDown 500 Vaderstada i innych nowościach z pokazów "Farming Red" w Austrii pokażemy w nadchodzącym tygodniu.