Przejazd ciągników Ursus to część cyklu wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w dzielnicy Ursus. Projekt jest nakierowany na podjęcie dialogu z historią i tożsamością dzielnicy, zintegrowanie jej mieszkańców oraz zaznajomienie innych osób z przeszłością i współczesnością terenów byłych ZPC Ursus.

Parada ciągników Ursus odbędzie się 14 czerwca. Modele zostaną zaprezentowane w godz. 10-13.00 na Placu Defilad w Warszawie w asyście Orkiestry Dętej Ziemi Mazowieckiej. W tym czasie odbędą się też warsztaty plastyczne dla dzieci oraz występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego.

O godzinie 13.00 traktory wyruszą z Placu Defilad i ul. Marszałkowską, Rondem Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, ul. Popularną, Techników, Cegielnianą, Potrzebną, Świerszcza, Traktorzystów, Lalki, Gierdziejewskiego oraz Posag 7 Panien udaje się na teren Energetyki Ursus.

Parada ciągników zostanie uroczyście powitana ok. godz. 14.30 w Energetyka Ursus przy ul. Posag 7 Panien 27 w samym centrum dawnych zakładów. Tam odbędą się pogadanki nt. historii motoryzacji i przemysłu ciągnikowego, gry edukacyjne, wykłady poświęcone miejscu traktorów w kulturze. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Józef Urbański i Agata Bobek.

Więcej informacji o wydarzeniach można uzyskać na portalu Facebook: https://www.facebook.com/projektursuszaklady. Ewntualni chętni do wzięcia udziału w paradzie ciągników proszeni o kontakt z organizatorami (Jasmina Wójcik)