Firma EkoPOM z Pomorza produkcję przyczep rolniczych zaczęła prawie 30 lat temu. Dziś w jej ofercie znajdziemy 4 modele przyczep o ładownościach od 8 do 14 t. Co je wyróżnia na tle konkurencji?

Portalowe otwieranie burt

Charakterystycznym wyróżnikiem przyczep EkoPOM jest opcjonalne otwieranie portalowe burt. W praktyce wygląda to tak, że jedna strona przyczepy wybrana przez klienta otwiera się na boki, jak klasyczne drzwi. Po wyjęciu środkowej kłonicy użytkownik posiada zaś nieskrępowany dostęp do całej szerokości załadunkowej.

Portalowe otwieranie drzwi to przydatna opcja przy przewożeniu skrzyniopalet, czy big bagów. Producent wycenił ją na 2 tys. zł netto. fot. mat. prasowe
Portalowe otwieranie drzwi to przydatna opcja przy przewożeniu skrzyniopalet, czy big bagów. Producent wycenił ją na 2 tys. zł netto. fot. mat. prasowe

Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się przy przewożeniu skrzyniopalet, czy chociażby big bagów. Dopłata do tej opcji wynosi 2 tys. zł netto.

Pozostałe wyróżniki

Za szczelność przyczep odpowiada opatentowany system łączący w sobie uszczelnienie burt za pomocą profilu aluminiowego ze specjalną uszczelką gumową. Zdaniem producenta rozwiązanie to w pełni sprawdzi się nawet przy zbiorach rzepaku.

Warto również wspomnieć o stosunkowo niskiej masie własnej przyczep – model o ładowności 14 t waży zaledwie 4,1 t, podczas gdy przyczepa o ładowności 12 t - 200 kg mniej. W dużym stopniu to zasługa zastosowania stali o podwyższonej wytrzymałości.

Producent oferuje sprzedaż przyczep w dowolnym kolorze na życzenie klienta bez dodatkowych opłat. fot. mat. prasowe
Producent oferuje sprzedaż przyczep w dowolnym kolorze na życzenie klienta bez dodatkowych opłat. fot. mat. prasowe

Ciekawym rozwiązaniem są także zsypy boczne, po otwarciu których wysypywana zawartość przyczepy kiprowana jest w znacznej odległości od kół, co ogranicza późniejsze uszkodzenie ziarna przy wyjeżdżaniu z pryzmy – ta opcja została wyceniona na 400 zł netto. W standardzie przyczepy EkoPOM wyposażone są także w dyszel typu Y o długości 2,1 m, co wpływa z kolei zmniejsza promień skrętu, jak również ogranicza ryzyko kolizji z drugą przyczepą.

Statystyki sprzedaży

Roczna produkcja przyczep w Szczecinku dochodzi do 600 sztuk, z czego znaczącą część stanowią właśnie przyczepy 14-tonowe. W ostatnim czasie zauważono zwiększoną sprzedaż przyczep w specjalnej wersji „Black Edition”. Charakteryzuje się ona czarnym kolorem począwszy od felg, poprzez ramę dolną, skrzynię, a na plandece kończąc. Posiada ona portalowe otwieranie ścian, zsypy boczne oraz szeroki zsyp tylny. Całość porusza się na kołach o imponującym rozmiarze – 560/65/R22,5.

Przyczepy sprzedawane są bezpośrednio przez producenta w Szczecinku i jak zauważa Maciej Faliński, przedstawiciel firmy EkoPOM, pozwala to na prowadzenie rozsądnej polityki cenowej, w ramach której ceny modelu PWT 16 o ładowności 12 t zaczynają się od 62,5 tys. zł netto, a najpopularniejszej PWT 18 o ładowności 14 t - od 67,4 tys. zł netto.

 Aktualną ofertę przyczep rolniczych znajdziecie na Giełdzie Rolnej.