Dzięki możliwości demontażu agregatu podbierającego (podbieracza, rotora oraz zespołu noży), przyczepy Cargos 8000 można łatwo przekształcić z samozbierających w transportowe. Dodatkowo w każdej chwili można zdemontować 3 walce wyładowujące.

Opcjonalny, hydropneumatycznie odciążany podbieracz po raz pierwszy jest napędzany hydraulicznie. Te rozwiązania zabezpieczają elementy podbieracza, zwiększają trwałość i pozwalają na jednorodne i czyste zbieranie plonu w każdych warunkach.

Kompletnie przebudowany został system podawania i cięcia materiału. Podobnie jak w przypadku większych przyczep, wirnik rotora ma średnicę 86 cm, a 9 rzędów palców każdego modułu tworzą spiralny kształt.

Nowością są również modułowe „gwiazdy" (zęby) rotora. Nie są one mocowane jak w poprzednich wersjach na bębnie w całości. Teraz wystarczy odkręcenie kilku śrub aby wyjąć całą gwiazdę lub jej fragment.

W komorze cięcia umieszczono 40 dwustronnych noży. Dostęp do noży jest bardzo łatwy, a to dzięki możliwości hydraulicznego odchylenia do dołu układu o kąt 90 stopni.

W odróżnieniu od poprzednich modeli, kąt załamania w przedniej części podłogi nad układem załadowczym jest regulowany (za pomocą układu hydraulicznego). Takie rozwiązanie daje kilka korzyści. Ustawiony całkowicie do poziomu fragment podłogi ułatwia rozładunek (pasza nie musi być transportowana w górę jak przy wcześniejszym rozwiązaniu), natomiast opuszczony o kąt 90 stopni daje możliwość wygodnej obsługi na stojąco noży i całego rotora.

Do sterowania maszyną operator może mieć zaawansowany terminal Communicator II ze standardem ISOBUS lub prostszy monitor Claas Operator z funkcją ISOBUS w opcji.

Do nowej serii CARGOS 800 należą trzy modele 8500, 8400 i 8300 o ładowności 41, 35,5 i 30 m3 (DIN).