Nowa prasa Claas Cargos 8500 została zaprezentowana na kieleckich targach techniki rolniczej Agrotech 2015. Cechą charakterystyczną maszyny jest przede wszystkim odczepiany podbieracz. Dzięki takiemu rozwiązaniu, może ona służyć do zbioru zielonki jako przyczepa zbierająca z podbieraczem i systemem tnącym, a po wypięciu układu - jako środek transportu zielonki odbieranej z sieczkarni.

Demontując układ podbierający, masa przyczepy zmniejsza się o 2 tony, przez co zwiększa się tonaż do załadunku zielonki pozyskiwanej z sieczkarni samojezdnej. Wypinany podbieracz jest wyposażeniem opcjonalnym. Decydując się na taki dodatek otrzymujemy również wózek jezdny, na który demontowany jest podbieracz.

- Demontaż układu trwa około 20 min. Jest to więc czynność nie wymagająca dużego nakładu pracy i jest prosta w wykonaniu - przekonuje Sławomir Lewczyk z Claas Polska.

Ponadto w nowej przyczepie zastosowano system dwustronnych noży, które można obrócić po stępieniu się jednego ostrza. Innym nowowprowadzonym rozwiązaniem jest hydrauliczny napęd podbieracza, dzięki czemu pracuje on łagodniej, co ma znaczenie przede wszystkim w systemie zabezpieczającym przy napotkaniu przeszkody. Nowy jest również system sterowania, który pracuje w standardzie Isobus.

Claas Cargos 8500 to największa przyczepa z rodziny 8000 i jednocześnie największa przyczepa objętościowa z oferty niemieckiego producenta. Jej pojemność to 80 m3.