Rekordy w młóceniu nie bazują jedynie na bardzo wydajnym kombajnie, ale w dużym stopniu zależą także od warunków pracy, takich jak chociażby struktura terenu, odmiana zbieranej rośliny, wysokość ścierniska, ilość słomy, intensywność rozdrabniania, czy wilgotność ziarna oraz słomy.

Próba bicia rekordu

Pomysłodawcą całego wydarzenia był rolnik Blade Johnson, użytkownik dwóch kombajnów Claas Lexion 8600 Terra Trac. W tym celu wraz z lokalnym dealerem oraz Claas of America przygotowano odpowiednie warunki do podjęcia próby pobicia aktualnego rekordu.

Claas Lexion 8600TT w trakcie bicia rekordu zbiory kukurydzy na ziarno. fot. mat. prasowe
Claas Lexion 8600TT w trakcie bicia rekordu zbiory kukurydzy na ziarno. fot. mat. prasowe

Po zebraniu plonu na uwrociach i zorganizowaniu odpowiednich środków transportu 5 listopada o godzinie 9.07 rozpoczęto bicie rekordu. Sześć ciężarówek i trzy przyczepy przeładowcze zapewniły płynny odbiór i transport zebranego ziarna bez niepotrzebnych przestojów. Niezależne ustalenie ilości plonu przeprowadziła firma CHS Elevator w pobliżu Loomis w Nebrasce.

Przebieg omłotu

Od początku zbiór przebiegał bardzo płynnie i w ciągu pierwszym 5-godzin okręt żniwny Claas 8600TT był już za połową dystansu, aby pobić ówczesny rekord. Zbierana kukurydza miała wilgotność na poziomie 15,5 proc., a średni plon wynosił od 6,7 do 7,1 t/ha.

W czasie bicia rekordu Claas Lexion 8600TT współpracował z 16-rzędową przystawką do kukurydzy. fot. mat. prasowe
W czasie bicia rekordu Claas Lexion 8600TT współpracował z 16-rzędową przystawką do kukurydzy. fot. mat. prasowe

Niestety nieco później przydarzył się incydent.

- Przy prędkości 10,5 km/h wbiliśmy zrywacz w głęboki tor instalacji nawadniającej, przez co urwał się jeden z kołpaków zrywacza. Naprawa kosztowała 15 minut cennego czasu – tłumaczył Matt Smith, odpowiedzialny za obszar Nebraska w Claas of America. Chwilę później przydarzył się kolejny drobny wypadek z torem zraszającym, który również zabrał rolnikowi nieco czasu.

Rekord pobity

Po dwóch wymuszonych przerwach do końca 8-godzinnej próby obyło się już bez kłopotów. Kiedy ostatnia ciężarówka odjechała z pola w kierunku elewatora, zaczęło się nerwowe oczekiwanie. Blake Johnson wrócił w końcu z potwierdzeniem w ręku: zapis z elewatora wykazał dokładnie 57 926,76 buszli, co w przeliczeniu daje 1471 t, czyli średnio 184 t/h (1 buszel kukurydzy to 25,4012 kg).

To więcej niż rekord świata ustanowiony niemal dokładnie 2 lata temu przez kombajn Claas Lexion 760TT w ciągu 10 godzin młócenia, czyli w czasie o 2 godziny dłuższym. Wówczas kombajn zebrał w ciągu 10 godzin 54 302,97 buszli kukurydzy (1379 t), a w ciągu 8 godzin – 43 739,68 buszli (1111 t), czyli ponad 134 t/h. Tym samym Claas Lexion 8600TT poprawił ustanowiony w 2018 r. rekord aż o 37 proc.

Najmniejszy w serii

Warto zauważyć, iż model Lexion 8600 to najmniejszy kombajn z serii Lexion 8000, jednak jak się okazuje nie wszystkie modele tej gamy oferowane są na całym świecie. Ma to związek ze stawianymi kombajnom wymaganiami dotyczącymi wydajności, które w regionach o niższych plonach ziarna i słomy oraz o większym udziale kukurydzy na ziarno, czyli np. w Ameryce Północnej, są mniejsze niż w regionach o wysokich plonach, takich jak Europa Środkowa i Zachodnia.

Oprócz identycznej powierzchni oddzielania i czyszczenia jak w mocniejszych modelach serii 8000 Lexion 8600TT ma także podobne rozmiary zbiornika ziarna i równie wysoką wydajność wyładunku.

Aktualną ofertę używanych kombajnów zbożowych znajdziecie na Giełdzie Rolnej.