Ofertę nowych Lexionów stanowi łącznie siedem maszyn hybrydowych i sześć modeli z wytrząsaczami z silnikami o mocy od 313 KM do 790 KM pochodzącymi, w zależności od wariantu, z fabryk MAN-a lub Mercedes Benz, spełniające normy emisji spalin Stage V. Kombajny wyposażono w nowe zespoły młócące (APS Synflow Hybrid w przypadku kombajnów hybrydowych i i APS Synflow Walker w przypadku maszyn konwencjonalnych), które znacznie przyczyniają się do poprawy wydajności nowych konstrukcji wobec dotychczas produkowanych kombajnów z serii Lexion.

Czytaj więcej>>> Nowa generacja kombajnów Claas Lexion. Zobacz galerię!

 

Nowe systemy omłotu i separacji

Nowe zespoły młócące APS Synflow Hybrid oraz APS Synflow Walker mają zapewnić znacznie lepszą charakterystykę pracy w zakresie omłotu i separacji. Obecnie oba nowe układy współpracują z bębnem młócącym o średnicy 755 mm z 10 cepami. APS Synflow Walker (kombajny wytrząsaczowe) posiadają nowy, dodatkowy bęben separujący o średnicy 600 mm (za bębnem młócącym). Nowy zespół młócący umożliwia uzyskanie wydajności do 25 proc. wyższej w porównaniu z dotychczasową serią kombajnów wytrząsaczowych Lexion. 

Zbiornik na ziarno w największym modelu (8900) to aż 18.000 litrów z rekordową szybkością rozładunku (do 180l/s).

CEMOS Automatic

Zmiany dotknęły również system wspomagania operatora CEMOS Automatic; w nowym kombajnie Lexion 2. generacji ma on zapewnić jeszcze wyższy poziom funkcjonalności, poprzez automatyczne i inteligentne sterowanie i optymalizację ustawień maszyny. Nowy podłokietnik CEBIS wyposażono w ekran dotykowy i wzbogacono o nowe funkcje. 

W nowym Lexionie  system CEMOS Automatic dokonuje automatycznej regulacji ustawień maszyny w celu uzyskania optymalnej wydajności i jakości omłotu. Nowym rozwiązaniem jest system Field Scanner, prowadzący maszynę wzdłuż brzegu łanu lub ścieżki technologicznej. Wbudowany w dach kabiny, wykorzystuje sygnał wykrywania przedpola i prowadzi maszynę po dopasowaniu do szerokości przyrządu.

Maszyny wyposażono również w system Dynamic Power, dokonujący elastycznej regulacji mocy silnika w zależności od warunków pracy.

Komfort za sprawą nowej kabiny

Projekt nowej kabiny zapewnia operatorowi więcej przestrzeni i jeszcze niższy poziom hałasu. Nowy podłokietnik jest wyposażony w regulowany terminal ekranu dotykowego CEBIS i bardzo dużą liczbę wbudowanych funkcji, pozwalających na intuicyjną obsługę maszyny.
Wiele funkcji, takich jak zmiana zakresu prędkości obrotowej bębna młócącego lub rozdrabniacza słomy można uruchamiać z kabiny. Prosta procedura wymiany klepiska pozwala na szybkie dopasowanie maszyny do różnych zastosowań.

Zwiększony kąt obrotu sprawia, że rura do opróżniania jest doskonale widoczna z kabiny. W nowych kombajnach Lexion 2. generacji dostęp do zbiornika ziarna jest jeszcze łatwiejszy, aby dokonać bez użycia narzędzi regulacji przysłon ślimaków wygarniających.

Niemalże wszystkie nowe modele Lexion 2. generacji są dostępne z napędem gąsienicowym Terra Trac. Kombajny mogą osiągać maksymalną prędkość 40 km/h przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony gleby i bardzo dobrej trakcji.

Ułatwione serwis i konserwacja

Nowa koncepcja napędu kombajnu Lexion została zaprojektowana w celu osiągnięcia maksymalnej niezawodności; sam napęd wymaga teraz zastosowania mniejszej ilości pasów napędowych, wszystkie warianty zostały wzmocnione i mogą zostać podłączone do centralnego systemu smarowania.

W kombajnach zastosowano również innowacyjny mechanizm chłodzenia Dynamic Cooling (zasysanie powietrza od góry, przepływ przez chłodnice w dół, a następnie przez przedział silnika i odprowadzenie przez boczne wyloty. Tworzy się przy tym korzystny efekt kurtyny: strumień
powietrza aktywnie przeciwdziała osadzaniu się kurzu, zapobiega zanieczyszczeniu chłodnic i praktycznie powoduje stałe czyszczenie) jest dostępny we wszystkich modelach Lexion 2. generacji i ma zapewnić skuteczne chłodzenie jednocześnie obniżając nakłady serwisowe na oczyszczanie filtra powietrza.

Nowe kombajny oferowane będą w Polsce w przyszłym sezonie razem z dotychczas sprzedawaną serią, a w 2021 r mają ją całkowicie zastąpić. Więcej informacji o nowych Lexionach już niebawem na łamach naszego miesięcznika i na portalu farmer.pl