Jak informują przedstawiciele firmy w bieżącym roku obrót wzrósł o 3,4 proc., osiągając nową wartość maksymalną na poziomie 3,889 miliarda euro (3,761 mld euro w roku ubiegłym) i ustalił tym samym nowy rekord. Zysk przed opodatkowaniem wyraźnie wzrósł – do poziomu 226 milionów euro (184 mln euro w roku ubiegłym).

– Udało nam się utrzymać trend wzrostu w nieprzewidywalnym środowisku rynkowym, a nasza rentowność jeszcze bardziej się podniosła. Silne impulsy nadeszły przede wszystkim z Niemiec i Europy Zachodniej – powiedział Hermann Lohbeck, rzecznik kierownictwa koncernu Claas.

Według szacunków stowarzyszeń branżowych ogólnoświatowy rynek profesjonalnych maszyn rolniczych rozwijał się w tym roku stabilnie. Na tym tle Claas znacznie podniósł obroty w kluczowych krajach, takich jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania. W Europie Wschodniej w ramach niektórych projektów osiągnięto trochę niższe obroty.

Jeżeli chodzi o kraje spoza Europy, wyłania się niejednolity obraz: obroty w Ameryce Północnej w walucie lokalnej rosną, podczas gdy Chiny odnotowują spadek spowodowany niepewną sytuacją na rynku.

Nakłady na badania i rozwój są na rekordowym poziomie; osiągnęły rekordowy wynik 233 milionów euro (w roku ubiegłym: 217 mln euro) i zostały podwojone w ciągu ostatniej dekady.

Przedstawiciele niemieckiego producenta podkreślają, że firma inwestuje nie tylko w nowe produkty, lecz również w środowisko pracy sprzyjające innowacyjności. Znacznie wzrosły inwestycje w zakresie środków trwałych. Rozpoczęta modernizacja głównej linii montażowej w zakładach w Le Mans to wyraźny sygnał, że przedsiębiorstwo stawia na rozwój.

W dalszym ciągu rozbudowywany jest również dział serwisu i części zamiennych. W tym celu w Hamm powstaje nowy magazyn wysokiego składowania, dzięki któremu liczba miejsc paletowych podwoi się aż do 58 tys. W rodzimym zakładzie w Harsewinkel udało się ukończyć nowe centrum testów i badań nad komponentami maszyn. Ponadto poczyniono większe inwestycje w nowe centrale dystrybucyjne w Wielkiej Brytanii i Francji.

Firma Claas spodziewa się ponadto w 2019 r., mimo niepewnej sytuacji w niektórych regionach, niewielkiego wzrostu obrotów w porównaniu z rokiem poprzednim oraz stabilnego poziomu zysku przed opodatkowaniem.