Firma Claas postanowiła się nie rozdrabniać i podczas konferencji prasowej zorganizowanej w gospodarstwie Gut Wetterade i Gut Helmstorf, niedaleko Kilonii w Szlezwik Holsztynie zaprezentowała szereg ważnych nowości na sezon 2023.
Trzeba przyznać, że okoliczności przyrody w gospodarstwach Gut Wetterade i Gut Helmstorf od pokoleń należących do rodziny Buchwaldt dodawały niesamowitego klimatu. Piękna sceneria zabytkowych stodół, obór i budynków gospodarczych, wokół stare drzewa, za nami pola nieskoszonego, czekającego na nowe Lexiony, zboża, zrobiło idealny anturaż dla nowoczesnych maszyn Claasa.
Lexion z ważnymi poprawkami
Najważniejszą maszyną zaprezentowaną w okolicy Kilonii był zmodernizowany kombajn Claas Lexion. Mimo że maszyna nie zdążyła się jeszcze zestarzeć od poprzednich poprawek to na przyszły sezon przygotowano całkiem sporo zmian.

Ze zmian widocznych gołym okiem trzeba wyróżnić nową kabinę, a z technicznych większą moc silnika i powiększoną pojemność zbiornika ziarna w większości modeli.
Prezentowane w Gut Wetterade Lexiony zostały zmodernizowane, ale to nadal ta sama seria, zaprezentowana latem 2019 r., z młocarnią APS Synflow Walker i APS Synflow Hybrid.
Więcej mocy z silników MAN
Nowe Lexiony 8600 i 8600 Terra Trac wejdą do oferty jako jedne z większych i wydajniejszych maszyn Claasa. Przy szerokości otworu 1700 mm i mocy silnika 549 KM z wysokowydajnego 6-cylindrowego silnika MAN D26 Stage V o pojemności 12,4 l obie maszyny znajdują się bezpośrednio nad modelem 7700 z otworem 1420 mm.

Wygoda, elektronika i dobre widoki
To co zwraca największą uwagę w kombajnach przygotowanych na sezon 2023 to oczywiście nowa generacja kabin, znanych już z Trionów zaprezentowanych w 2021 r. Co to oznacza dla operatora? Od teraz będzie więcej przestrzeni na głowę i stopy, a w opcji będzie do wyboru nawet skórzany fotel obracany o 30 stopni w obie strony. Do tego lepsza widoczność, dzięki większym szybom przednim i bocznym, cieńszym słupkom A oraz wspornikowym lusterkom.
Wiele zmieni także 12-calowy terminal Cebis o wysokiej rozdzielczości z wyświetlaczem HD. Z ciekawostek warto wymienić jeszcze opcjonalnie dostępne takie "bajery" jak: lodówka o pojemności 30 l, 360-stopniowy pakiet oświetlenia LED, a także pakiet multimedialny z subwooferem i mikrofonem na gęsiej szyi. Zatem po żniwach będzie można imprezować już na polu.
Duży nacisk podczas prezentacji postawiono na nowy terminal Cemis 1200 wyposażony w GPS Pilot do automatycznego kierowania znajdujący się w prawej części kabiny. Oprócz w pełni zautomatyzowanego sterowania umożliwia on zarządzanie zamówieniami i dokumentacją online.
Nowości w segmencie maszyn żniwnych uzupełnia nowy heder serii Vario wyposażony w technologię Cemos Auto Header, która została w tym roku nagrodzona srebrnym medalem przez Komisję Innowacji Agritechnica.
Cemos Auto Header automatycznie dostosowuje ustawienia przyrządu żniwnego do odpowiednich warunków omłotu, wyręczając tym samym operatora, który do tej pory musiał ustawiać sprzęt ręcznie. Praca jest kontrolowana na podstawie danych pomiarowych z czujnika laserowego Field Scanner zamontowanego na dachu kabiny.
Coś więcej niż przystawka do kukurydzy
Światową premierą spotkania w Szlezwik Holsztynie było przedstawienie dziennikarzom nowej przystawki do kukurydzy Corio Stubble Cracker. Łamacz ścierniska zintegrowany w zrywaczu kukurydzy oszczędza kolejnych operacji na polu.

Stubble Cracker pracuje z jednym talerzem obrotowym na rząd, który jest wyposażony w dwa masywne, specjalnie opracowane i powlekane bijaki. Niezwykle skutecznie rozgniatają i rozszczepiają one wszystkie resztki pożniwne poniżej pierwszego międzywęźla. Ich powłoka umożliwia długi czas pracy przy jednoczesnym krótkim czasie przezbrajania i niewielkich kosztach konserwacji. Jako pierwsza przystawka do kukurydzy na świecie integruje w jednej maszynie heder i przystawki do obróbki ścierniska. Jeden przejazd załatwi wiele spraw.
Nowe warianty Varianta
Kolejną nowością w katalogu Claasa będą nowe prasy zwijające Variant 500 ze zmiennymi komorami prasowania. Maszyny wyróżniają się większą kontrolą ciśnienia prasowania, większymi oponami dbającymi o mniejsze ugniatanie gleby, uproszczoną konserwacją i nowym designem.
Inżynierowie z francuskiego Metz-Woippy, gdzie powstają prasy, opracowali nową regulację ciśnienia prasowania. Obejmuje ona nowy blok sterowania hydraulicznego z niezależnymi przewodami dla obu ramion napinających. Dzięki temu pomiar zarówno pozycji, jak i ciśnienia prasowania dla obu ramion może być wykonywany niezależnie. Nowe oprogramowanie sterujące zapewnia również większą gęstość beli w zewnętrznej części, które lepiej chroni finalny produkt przed warunkami atmosferycznymi.

Z praktycznych zmian warto wspomnieć, że rolkę siatki aplikuje się teraz o 25 cm niżej niż w poprzedniej generacji maszyny, co umożliwia łatwą i bezpieczną wymianę. Ponad to wszystkie Varianty standardowo wyposażono w złącza Kennfixx, które dzięki podziałowi oznaczonemu kolorami umożliwiają łatwe i szybkie podłączenie.
To nie koniec zmian. Maszyny wyposażono w nowe centralne smarowanie olejem z nowym zbiornikiem oleju i inną, mechanicznie napędzaną, pompą olejową. Wydłużyło to interwały smarowania i uprościło codzienną pracę z urządzeniem.
Ewolucja prasy kostkującej
Pewne zmiany objęły także prasę kostkującą Quadrant Evolution z technologią Fine Cut obchodzącą w tym roku jubileusz 20-lecia.

Udoskonalone ładowarki
W nadchodzącym sezonie nie zabraknie także zmian w ładowarkach. Nie jest tajemnicą, że powstające od 2018 r. ładowarki Claas produkowane są we współpracy z firmą Liebherr. Wszystkie nowości, zarówno ładowarki kołowe, jak i teleskopowe, powstają w fabryce partnera firmy Claas.
Claas po prezentacji mniejszych i największych ładowarek kołowych w zeszłych latach, w okolicy Kilonii zaprezentował nową serie maszyn średniej wielkości Torion 1285, 1611 i 1611 P. Premierowe ładowarki kołowe wyróżniają się nie tylko większą mocą silnika, ale także nowym przodem z mocniejszym ramieniem podnoszącym i systemem Z-Kinematik.

Od teraz wszystkie trzy modele Torion ze średniej serii mają większą moc silnika oraz większe pompy napędowe i hydrostaty do napędu Varipower. Torion 1285 o mocy 158 KM zastępuje poprzednie modele Torion 1177 i 1410 o mocy odpowiednio 137 i 165 KM, natomiast Torion 1611 ma większą moc wynoszącą do 207 KM, zaś Torion 1611 P ma teraz nawet 252 KM mocy. Dzięki redukcji prędkości wyższy moment obrotowy jest już dostępny przy niskich prędkościach, co powinno pomóc rolnikom w codziennej pracy.
Scorpion drugiej generacji
Zmiany objęły również ładowarki teleskopowe Scorpion. Modele drugiej generacji wyposażono w czterocylindrowe silniki Deutz Stage V o pojemności 3,6 l w modelach Scorpion 732, 736, 741 i 746. Wymienione wyżej maszyny mają o 50 Nm większy moment obrotowy i wyższą moc wynoszącą do 142 KM. Modele Scorpion 741, 736, 732 pracują z hydrostatycznym napędem Varipower 2 znanym z Claasa Jaguar.

Kosimy w rytmie Disco
Wśród nowości przygotowanych dla maszyn zielonkowych zaprezentowano nową kosiarkę serii Disco 1010 Trend oraz Comfort. Jest to najszersza kosiarka zawieszana bez wysięgnika teleskopowego na rynku.

Wszystkie nowości na polu
Prezentacja wszystkich wspomnianych maszyn odbyła się pierwszego dnia spotkania, we wspaniale odnowionej stodole na terenie Gut Wetterade. Następnego ranka wybraliśmy się na pokazy w polu. Najpierw zobaczyliśmy w akcji kosiarki Disco 1010 oraz zgrabiarkę Claasa.
Potem przejechaliśmy na pole, gdzie czekały na nas Lexiony, również w wersji Montana, prasy Variant i Quadrant, w tym również jedna z pierwszych kostkarek tej serii wyposażona w system Fine Cut zagregowana z klasycznym już Xerionem 3000, obchodzącym w tym roku jubileusz 25-lecia. Trzeba przyznać, że obserwowanie zabytkowych maszyn przy pracy, wśród działających najnowszych konstrukcji sprawiło mi wiele radości. Zresztą nie tylko mi, bowiem Xerion z lat 90. był jedną z najbardziej obleganych maszyn pracujących tego dnia w polu.

Na wzgórzu, kilkadziesiąt metrów dalej, swoją działkę obrabiały Xeriony (stary i nowy) wyposażone w kostkarki Quadrant (też starą i nową). W tym wypadku produkty ich pracy zbierała ładowarka Torion. Takie pole i takie maszyny to marzenie nie jednego farmera.
Więcej o nowych maszynach firmy Claas będzie można przeczytać w kolejnych artykułach na portalu Farmer.pl,.
Niektóre z prezentowanych na północy Niemiec maszyn zobaczymy na żywo podczas Agro Show 2022. Na stoisku Claas Polska pokaże się nowy Lexion, prasa Variant serii 500, ładowarka Scorpion i demonstracyjny fragment przystawki Corio.
Komentarze