Firma CNH Industrial nabyła firmę Augmenta o czym poinformowano wczoraj na konferencji prasowej na stanowisku marki New Holland podczas targów Agrotech w Kielcach. Inwestycja przyspieszy rozwój technologii Sense & Act. Całkowite przejęcie Augmenty było łatwe do przewidzenia, gdyż od paru lat włoski koncern był partnerem strategicznym projektu.

- Nasza współpraca z firmą Augmenta przynosi coraz większe korzyści. To, co zaczęło się jako inwestycja mniejszościowa, teraz kończy się dodaniem tej nowinki technicznej bezpośrednio do naszej oferty opryskiwaczy — powiedział Derek Neilson, prezes ds. rolnictwa w CNH Industrial.

Czym zajmuje się Augmenta?

Augmenta to kompletny i rewolucyjny system do analizy kondycji roślin. Dane zbierane są za pomocą specjalnych kamer w rozdzielczości 4K i następnie, poprzez połączenie LTE, są przesyłane w czasie rzeczywistym na serwery firmy Augmenta. Zebrane dane pozwalają rolnikom dopasować dawki nawożenia azotem lub regulatorami wzrostu do bieżących i lokalnych potrzeb zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, rzepaku i innych roślin.

Pomiar, analiza i dawkowanie odbywają się w czasie rzeczywistym, podczas przejazdu roboczego. Sensor, zamontowany na dachu kabiny ciągnika lub opryskiwacza, widzi i analizuje całą szerokość roboczą. Największą zaletą systemu jest fakt, że wszystkie obliczenia odbywają się w czasie rzeczywistym i zależą od kondycji roślin w danym miejscu na polu.

System jest bardzo prosty w obsłudze i działa wszędzie tam, gdzie jest sygnał sieci komórkowej. Zatem w dzisiejszych czasach prawie wszędzie. 

System kamer montuje się na dachu ciągnika lub opryskiwacza samojezdnego, fot. mat. prasowe
System kamer montuje się na dachu ciągnika lub opryskiwacza samojezdnego, fot. mat. prasowe
System współpracuje z każdym rozsiewaczem lub opryskiwaczem, który jest sterowany za pomocą własnego terminala lub terminala ciągnika.

Augmenta do pory była dostępna jako osobny produkt w firmie Agrotechnolgy i kosztowała na polskim rynku niecałe 56,6 tys. zł.  

Augmenta jako część Sense & Act

W tej chwili Augmenta będzie częścią systemu Sense & Act, czyli zbioru danych wykrywanych przez czujniki podczas opryskiwania wykorzystywany w CNH Industrial. Technologia ta daje maszynom możliwość selektywnego oprysku, który precyzyjnie kieruje i reguluje jego objętość.

Dzięki Augmencie maszyna może widzieć więcej i zastosować odpowiednią dawkę środków chemicznych. Zwiększa to plony i zrównoważony rozwój poprzez wyeliminowanie niepotrzebnego stosowania środków chemicznych i nawozów, a co najważniejsze skraca czas pracy i obniża koszty. Oszczędności na herbicydach, fungicydach, regulatorach wzrostu roślin i nawozach to największy zysk z całego procesu.

Augmenta będzie działać jako część firmy Raven, fot. mat. prasowe
Augmenta będzie działać jako część firmy Raven, fot. mat. prasowe
Augmenta będzie działać w ramach marki Raven i dołączy do portfolio technologii precyzyjnych koncernu CNH Industrial. Firma zachowa swoich dotychczasowych pracowników oraz biura w Grecji i USA.

CNH Industrial przejmie Augmenta Holding SAS o wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 110 mln dol. Przed ogłoszoną parę dni temu transakcją CNH Industrial posiadało 10,5 proc. mniejszościowych udziałów w firmie.