Continental idąc drogą zrównoważonego rozwoju, wprowadza technologię, która w produkcji opon mogłaby zastąpić konwencjonalny poliester. Przędza poliestrowa wykorzystywana do produkcji osnowy opony zostanie uzyskana z butelek z politereftalanu etylenu (znanego jako PET) w procesie mechanicznym.

Wspólnie ze specjalistami od włókien i produkcji tekstyliów firma Continental opracowała specjalną technologię recyklingu butelek PET bez wymaganych do tej pory pośrednich etapów chemicznych, dzięki którym przędza poliestrowa spełniała wysokie wymagania mechaniczne opon.

W procesie recyklingu butelki są najpierw sortowane, oczyszczone mechanicznie i po wstępnej obróbce poddane procesowi granulacji. Dalej następuje polimeryzacja w stanie stałym i zmodyfikowany proces produkcji przędzy poliestrowej.

Opony rolnicze Continental fot. archiwum
Opony rolnicze Continental fot. archiwum

Continental stawia na recykling

Testy laboratoryjne opon wyprodukowanych z takiej przędzy przeprowadzone przez Continental wykazały, że włókna surowców wtórnych mają taką samą wydajność jak włókna stosowane do tej pory. Mają taką samą jakość jak pierwotny PET, są tak samo stabilne i nadają się do opon ze względu na ich odporność na pękanie i stabilność termiczną.

Trzeba przypomnieć, że konwencjonalny PET od dawna jest używany jako materiał do produkcji opon. Zachowuje swój kształt nawet przy wysokich obciążeniach i temperaturach, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy niezależnie od używanej prędkości.

Recykling ma coraz większe znaczenie w projektowaniu, opracowywaniu i produkcji opon klasy premium. Do 2050 r. Continental zamierza wykorzystywać w swoich produktach oponiarskich materiały wyprodukowane w 100 proc. w sposób zrównoważony. Wykorzystując PET z recyklingu, firmie udaje się zrobić kolejny krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.