Drona z kamerą multispektralną mogliśmy zobaczyć 16 czerwca br. podczas Spotkania Rolników zorganizowanym przez Team Agro w m. Wiszniów w woj. lubelskim.

Dron z kamerą multispektralną

Stoisko firmy Dilectro przyciągało zwiedzających ekspozycją składającą się z różnych dronów - od niewielki obserwacyjnych - do największego DJI mogącego przenosić kilkanaście litrów cieczy, przystosowanego do oprysków.

Według nas ciekawą propozycją dla rolnictwa może być dron DJI Mavic 3 Multispectral, za pomocą którego można badać stanu roślin z powietrza w  wydajny sposób. Urządzenie wykorzystuje system kamer „dwa w jednym” (zwykły obraz RGB oraz obraz multispektralny). 

Działanie kamer multispektralnych opiera się na pasmach fal zielonych, czerwonych, czerwonych krawędzi i bliskiej podczerwieni. Taka kamera ma 4 obiektywy. 

Kamera multispektralna może mieć wiele zastosowań

Dane pozyskane z kamery można dalej przetworzyć za pomocą specjalnego oprogramowania i wykorzystać w opryskiwaczach czy rozsiewaczach do aplikacji w ustalonej dawce w danym fragmencie pola środków ochrony roślin czy nawożenia.

Warto dodać, że obraz z kamery multispektralnej może być też wykorzystywany nie tylko w późnych fazach rozwojowych roślin ale też być wykorzystywany m.in. do analizy żyzności gleby, identyfikacji chwastów, szkodników, uszkodzeń w uprawach, szacowania plonów, jak również monitorowania zwierząt hodowlanych (np. podczas wolnego wypasu bydła). 

Więcej o zastosowaniu takiego drona i kamery oraz o cenie urządzenia dowiecie się z poniższego materiału wideo.