Dom aukcyjny Cheffins w sobotę 7 maja w Skipton w hrabstwie Yorkshire zorganizował wyprzedaż ponad 40 klasycznych i zabytkowych ciągników oraz narzędzi marki Massey Ferguson należących do kolekcji Alana Bancrofta.

Oferowano przeróżne sprzęty. Od Fergusona TE-20 z 1948 r. do Massey Fergusona 6150 z 1997 r. Zgodnie z zapowiedzią Cheffins odnotował szereg rekordowych cen.

Najważniejszym wydarzeniem licytacji stała się sprzedaż za 70 tys. funtów Masseya Fergusona 1250 z 1982 r. Produkowany zaledwie przez dwa lata (1980 - 1982) MF 1250 to dość potężny jak na ówczesne czasy traktor wyposażony w sześciocylindrowy silnik o mocy 112 KM i posiadający napęd na cztery koła. Produkcja była próbą zaatakowania segmentu ciągników systemowych, w którym wówczas prym wiodły takie konstrukcje jak MB Trac czy Deutz IN Trac.

Na licytacji pojawił się także Massey Ferguson serii 500, fot. Cheffins Machinery
Na licytacji pojawił się także Massey Ferguson serii 500, fot. Cheffins Machinery

Pozostałe, wybrane wyniki licytacji: 28 tys. funtów za Masseya Fergusona 399 z 1995 r., 27,8 tys. funtów za Masseya Fergusona 6120 z 1996 r., 26 tys. funtów za Masseya Fergusona 390T i 25,5 tys. funtów za MF-a 698T z 1986 r.

Wielkie zainteresowanie Fergusonami Bancrofta

- Wyprzedaż kolekcji Alana Bancrofta była jednym z epickich wydarzeń dla fanów marki Massey Ferguson. Alan Bancroft jest długoletnim klientem i przyjacielem Cheffins, toteż na sprzedaż trafiło wiele traktorów zakupionych przez nas w przeszłości. Połączyły się one z innymi, aby stworzyć oszałamiającą kolekcję i ekscytujący dzień wyprzedaży. Kolekcje tego kalibru rzadko trafiają na rynek i, co zrozumiałe, zainteresowanie przedsprzedażą było ogromne, a sam katalog online miał ponad 55 tys. wyświetleń – powiedział Oliver Godfrey, szef działu maszynowego w Cheffins.

Chcesz kupić używany ciągnik? Sprawdź ratę!

Sprzedano nie tylko traktory Masseya Fergusona

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się ciągniki, ale poszukiwane były także oryginalne narzędzia z logo MF. Kultywator Massey Ferguson 39 został wylicytowany za 5,9 tys. funtów, a za prasę Massey Ferguson 124 należało zapłacić 4,3 tys. funtów. Tyle samo wydał licytujący na cysternę MF 100.

fot. Cheffins Machinery
fot. Cheffins Machinery

- Alan Bancroft skupił się na dodaniu większej liczby ciągników do swojej, i tak już oszałamiającej, kolekcji ciągników i osprzętu Massey Ferguson po wyprzedaży zorganizowanej przez Cheffins w 2017 r. W efekcie na szali znalazły się tylko najlepsze egzemplarze wyprodukowane przez firmę Massey Ferguson, co przełożyło się na szereg rekordowych cen osiągniętych podczas sprzedaży – dodał Oliver Godfrey.

Kolejna licytacja za dwa tygodnie

Następna okazja na zakup nie tylko ciągników marki Massey Ferguson nastąpi w sobotę 28 maja w Great Punchardon Farm w Winkleigh. Na sprzedaż trafi około 60 klasycznych ciągników zebranych przez znanego w Anglii entuzjastę i sprzedawcę maszyn Rodneya Cowle’a.

Niestety jeśli chcecie kupić sobie jeden z oferowanych ciągników to nie będzie to takie łatwe. Dzięki brexitowi sprowadzanie maszyn rolniczych z Wielkiej Brytanii znacznie się skomplikowało. Sprawa jest na tyle ciekawa i istotna, że zajmiemy się nią w osobnym materiale, na przykładzie zwyczajnych (nieklasycznych) maszyn używanych.