Grizzly idealnie sprawdza się w uprawie bezorkowej. Maszyna posiada cechy brony talerzowej oraz agregatu do uprawy głębokiej, dzięki czemu możliwe jest dokładne spulchnienie i wymieszanie resztek pożniwnych podczas jednego przejazdu. Grizzly nadaje się do uprawy płytkiej, jak i głębokiej bezpośrednio pod siew. Właśnie taką uprawę (aż na 27 cm) zastosowano podczas testów eAutoPowr w Strzeszynie.

Obecny na polu Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu, na którym obywały się testy eAutoPowr Krystian Nowak z Agro-Maszu podkreślał, że w tej chwili większe zainteresowanie maszyną jest na rynkach eksportowych niż w Polsce.
Maszyna wymaga mocnego ciągnika – egzemplarz o szerokości roboczej 5 metrów i wadze ponad 6 t, który mieliśmy okazję zobaczyć w akcji, wymaga traktora o mocy przynajmniej 400 KM.

 Z czego składa się Grizzly?

Maszyna jest wyposażona w zestaw pazurów w trzech sekcjach z obustronnymi lemieszami oraz długą odkładnią zestrojoną pod odpowiednim kątem do podłoża. Pozwala to uzyskać równomierne i intensywne wymieszanie resztek pożniwnych.

Pięciometrowy agregat wielozadaniowy Grizzly 50 nadaje się do ciągników o mocy większej niż 400 KM, fot. K.Pawłowski
Pięciometrowy agregat wielozadaniowy Grizzly 50 nadaje się do ciągników o mocy większej niż 400 KM, fot. K.Pawłowski

Efekt lepszego wymieszania oraz wyrównania uprawianego pasa możliwe są dzięki pracy zębatych talerzy zestawionych przeciwlegle i mocowanych na ramionach zabezpieczonych elastomerami. Odpowiedni dla wysokich prędkości roboczych kąt natarcia oraz kąt podcinania talerzy pozwala uzyskać użytkownikowi możliwie najpełniejszy efekt wymieszania resztek pożniwnych z ziemią w zakresie głębokości roboczych od 3 cm do 14 cm przy standardowej średnicy talerzy 510 mm.

Brony talerzowe Agro-Maszu są standardowo wyposażone w piasty bezobsługowe, w których pracują łożyska podobne do stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Cały układ jest uszczelniany za pomocą uszczelniaczy kasetowych, najskuteczniejszych w ciężkich warunkach prac polowych.

Więcej o Grizzly 50 opowie wam Krystian Nowak z firmy Agro-Masz: