Nasiona i sprzęto do jego czyszczenia, zaprawiania i transportu – to wszystko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników odwiedzających lubelskie targi. Odwiedzający z dużym zaciekawieniem przyglądali się np. czyszczalni Alistan ALS-5 z Ukrainy. Jak zapewniał przedstawiciel firmy, urządzenie jest w stanie w ciągu godziny oczyścić 5 t ziarna pszenicy, w tzw. „trybie dokładnego czyszczenia”, a więc tak, aby przygotować partie nasion do siewu. Dokładność można zmniejszyć a tym samym zwiększyć wydajność pracy w przypadku ziarna handlowego.

ALS-5 czyści i separuje ziarno za pomocą strumienia powietrza. Wentylator jest napędzany silnikiem o mocy 0,55 kW, zasilanego prądem 230V. Sterowanie odbywa się za pomocą falownika Danfos umożliwiającego płynną regulację obrotów wentylatora i elektroniki Sznajder.

Ziarno jest zasypywane z góry, np. z big-baga. Może tutaj być założony szeroki lej, ale też może być umieszczony dodatkowy separator, oddzielający już na wstępie np. całe kłosy, słomę itp. Oczyszczony materiał jest dzielony na 4 frakcje i oddawany w dolnej części. Może być wsypywany bezpośrednio do worków lub np. odbierany przenośnikiem ślimakowym i transportowany do big-bagów, na przyczepę itp.

Alistan ALS-5 kosztuje 9717 zł brutto. Model o wydajności 10 t/ha – 15867 zł. W ofercie firmy są też separatory o wydajnościach przekraczających 100 t/h.

Ciekawą ofertę w tym zakresie zaprezentowała także firma Ekopartner z Malborka. Na targach można było przyjrzeć się separatorowi aerodynamicznemu firmy Aeromeh, model CAD-5 o wydajności pracy 5t/h. Aeromeh to ukraiński producent tego typu urządzeń z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Urządzenie zostało wyposażone w cyklon, który zapobiega wydostawaniu się kurzu na zewnątrz, dzięki czemu jak twierdzą przedstawiciele firmy, może ono pracować w pomieszczeniach zamkniętych.

Najmniejsza z czyszczalni Aeromeh pracuje z wydajnością ok. 2 t ziarna pszenicy na godzinę, z kolei największa w czasie godziny może przewiać ponad 200 t ziarna. Urządzenie o wydajności wstępnego czyszczenia 5 t/h (kalibracji na materiał siewny rzędu 2,5 t/h) zaprezentowane na targach kosztuje 22017 zł brutto, ale jeśli ktoś nie ma potrzeby stosowania cyklonu, będzie mógł kupić urządzenie w cenie od 13407 zł.

- Mamy ponad 200 maszyn w ofercie, w tym m.in. urządzenia i całe linie produkcyjne do kaszy, mąki, płatków oraz maszyny do czyszczenia i kalibracji ziarna – mówi Edyta Furgała z firmy Ekoparner.

- W tym roku mamy bardzo duży odzew jeśli chodzi o płatki, mąkę, kasze… nie wiem dokładnie z czego to wynika. Do tej pory mieliśmy większy odzew zagranicą. Teraz mamy dużo zamówień na tego typu urządzenia, a kupują je nawet niewielkie gospodarstwa, bo mamy też bardzo kompaktowe urządzenia – dodaje przedstawicielka firmy Ekoparner.