Najbardziej popularnymi są smarownice ręczne , które – w zależności od wariantu – można napełniać przy pomocy specjalnych urządzeń lub napełnionymi smarem kartuszami smarowymi. Pierwsze rozwiązanie pozwala na napełnianie smarownicy z beczek i jest zdecydowanie tańsze, bo chociaż wymaga inwestycji w pompę do smaru w beczkach (koszt od ok. 600 zł), to przynosi dosyć duże oszczędności przy jego zakupie. Dla przykładu cena 17-kilogramowej beczki popularnego smaru ŁT 43 wynosi 160 zł, podczas gdy 400-gramowy kartusz kosztuje 13 zł. Łatwo obliczyć, że beczka taka jest ekwiwalentem ponad 42 kartuszy, za które należałoby zapłacić aż 552,5 zł.  Wykorzystanie kartuszy jest jednak wygodne, ich wymiana szybka i raczej nie występuje problem zapowietrzania się smarownicy czy przedostawania się do niej zanieczyszczeń. Istnieje też możliwość połączenia obydwu metod poprzez zakup specjalnego adaptera, dzięki któremu pompa może służyć także do napełniania kartuszy.

Smarownice ręczne i nożne

Ceny smarownic, w zależności od wykorzystanej technologii, wahają się od ok. 20 do nawet kilku tysięcy złotych. Dolny przedział cenowy rezerwują smarownice ręczne. Ich konstrukcja jest bardzo podobna; najważniejsze elementy to tłok, sprężyna która go dociska i napędzana za pomocą dźwigni pompka. Zazwyczaj o jakości smarownicy świadczy jej cena a solidność wykonania urządzenia każdy majsterkowicz, nawet amator, bez trudu oceni sam. Dobrej jakości smarownicę ręczną można kupić już za kwotę poniżej 100 zł. Są to urządzenia mieszczące zwykle 0,4 kg smaru wyposażone w rurkę lub wężyk zakończony końcówką smarującą. Warto zwrócić uwagę na wygodne w użytkowaniu smarownice jednoręczne, które dają swobodę drugiej ręce, która przyda się często do dociśnięcia końcówki smarowniczej. Bardziej wydajnymi urządzeniami są smarownice nożne, mieszczące zwykle od 3 do 15 l smaru, szczególnie przydatne kiedy mamy do czynienia z mechanizmami czy przekładniami, które wymagają uzupełnienia sporej ilości środka smarnego. Tego typu urządzenie dobrej jakości o pojemności 10 l to koszt ok. 500-600 zł.

Smarownice pneumatyczne i elektryczne

Smarownice pneumatyczne nie są o wiele droższe od ręcznych i nożnych. Ich ceny wahają się od ok. 70 zł (poj. 400 ml) do ok. 1000 zł za dużą, 15-litrową smarownicę uznanego producenta w zestawie z 4-metrowym przewodem. Tego typu urządzenia są komfortowe w użytkowaniu, jednak konieczność dostępu do kompresora sprawia, że tracą nieco na uniwersalności.

Zalety wymienionych wyżej smarownic łączą smarownice z napędem akumulatorowym. Są one zarazem komfortowe w użytkowaniu i mobilne. Ich koszt jednak jest znacznie wyższy niż w przypadku pozostałych smarownic; za smarownicę o pojemności 400 ml trzeba zapłacić od 700 zł, zaś ceny urządzeń o pojemności 20 l  zasilanych z sieci zaczynają się od 2000 zł.

Nasmarować łańcuch

W przypadku smarowania łańcuchów, jeżeli producent nie wyposażył maszyny w system centralnego smarowania, warto zaopatrzyć się w olejarkę, kosztującą zaledwie kilka złotych. Bardzo często producenci oferują smary w sprayu, które znacznie ułatwiają aplikację i powodują, że smar lepiej dociera do poszczególnych elementów łańcucha.

O tym jakiego smaru użyć do zastosowań rolniczych już w najbliższym, sierpniowym numerze miesięcznika Farmer.