PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czym wykopać ziemniaki? Przegląd kombajnów

Jeszcze kilkanaście lat temu "Anna" zdecydowanie dominowała o tej porze roku na polskich plantacjach ziemniaków. Od tego czasu jednak bardzo dużo się zmieniło. Jakie w tej chwili najczęściej można spotkać kombajny do zbioru ziemniaków i co w ofercie mają producenci tych maszyn?Oferta rynkowa jest w tej chwili bardzo bogata: zaczynając od najpopularniejszych kombajnów jednorzędowych przeznaczonych dla kilku-, kilkunastohektarowych plantacji, przez maszyny dwurzędowe, często wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, aż po kombajny samojezdne o imponujących możliwościach i jeszcze bardziej i mponujących cenach.

ANNA WCIĄŻ POPULARNA

Chociaż produkcja popularnego kombajnu Z-644 (na licencji zachodnioniemieckiej maszyny Niewöhner-Wühlmaus 644P) w fabryce w Strzelcach Opolskich zakończyła się już wiele lat temu, kombajny Anna nie przeszły do lamusa; bynajmniej. Maszyny te nadal zajmują ważne miejsce w wielu gospodarstwach, szczególnie tych o mniejszym areale. Na szczęście, na likwidacji strzeleckiej fabryki produkcja kombajnów ziemniaczanych w Polsce się nie skończyła, a w pewnym sensie kontynuatorami tradycji, jeśli chodzi o maszyny wykorzystywane w technologii zbioru ziemniaków, stały się firmy takie, jak Akpil, Krukowiak czy Unia. Maszyny w nowych odsłonach cieszą się dosyć dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na konkurencyjne ceny względem maszyn zachodnich producentów.

Firma Akpil z Pilzna ma w swojej ofercie jednorzędowy kombajn do zbioru ziemniaków o wdzięcznej nazwie Kartofel. Jego podzespoły napędzane są przy pomocy układu hydraulicznego, którego pompa zasilana jest przy pomocy WOM ciągnika. Sterowanie podzespołami maszyny odbywa się z kabiny ciągnika; można z niej regulować prędkość przenośników i sterować dyszlem, a także wysypem bulw (do 3,85 m). Producent przewidział dwa warianty zbiorników o ładowności 3,5 lub 5 t. Kartofla wyposażono również w dwa dodatkowe zbiorniki: na drobne ziemniaki i kamienie. Co istotne, kombajn dysponuje skrętną osią i możliwością zmiany rozstawu kół, dzięki czemu można dostosować go precyzyjnie do rozstawu redlin.

Oferta KMFR Krukowiak, jeśli chodzi o kombajny do zbioru ziemniaków, nie jest zbyt bogata; obejmuje właściwie tylko jeden model o nazwie Pyrus II. Jest to maszyna dość specyficzna, służąca przede wszystkim do zbioru warzyw przeznaczonych bezpośrednio na rynek. W tej jednorzędowej maszynie z płytowym lemieszem w roli wyorywacza, przenośnikiem i oczesywaczem łęcin próżno szukać zbiornika. Zamiast niego Pyrusa wyposażono w pomost na skrzynki lub worki. Próżno też szukać zbiorników na zanieczyszczenia, które kierowane przez "załogę" kombajnu na boczne przenośniki zsypywane są na ziemię. Wydajność maszyny to zaledwie 0,01 ha/h.

Równie wdzięcznie, co Akpil swój kombajn nazwała Unia, jednak nieco bardziej po wielkopolsku. Pyra 1500, bo o nim mowa, to maszyna jednorzędowa, w zależności od wersji wyposażona w podest z workownicą lub zbiornik o ładowności 1,6 t. Największym kombajnem w ofercie Unii jest Pyra 3000 (ładowność 3 t), a konstrukcje obydwu modeli są zasadniczo podobne. Wyposażono je m.in. w regulowany hydraulicznie wyorywacz, odsiewacz i oddzielacz łęcin, a także ekran wibracyjny, mający za zadanie doczyszczanie bulw. Następnie wędrują one na stół przebierczy, przy którym pracują dwie osoby. Kombajny Pyra dysponują układem hydraulicznym napędzanym z WOM ciągnika, co pozwala na płynną regulację prędkości taśm.

Propozycją dla mniejszych gospodarstw są popularne kombajny Bolko mogące pracować na redlinach o szerokości od 62,5 do 75 cm. Maszyny są dostępne w trzech wersjach: Bolko (ze zbiornikiem o ładowności 1,25 t), Bolko S (z platformą i workownicą) oraz Bolko T bezpośrednio wyładowujący bulwy na przyczepę o wysokości do 3,1 m. Podobnie jak w Pyrach stół przebierczy obsługiwany jest przez dwie osoby. Standardowo sterowanie podzespołami kombajnów odbywa się z wykorzystaniem dźwigni, jednak w opcji producent udostępnia sterownik elektryczny. Zarówno Bolko, jak i Pyrę wyposażono w s krętny dyszel.

A MOŻE KOMBAJN Z ZAGRANICY?

Bodaj największą popularnością wśród kombajnów zagranicznych producentów cieszą się maszyny niemieckiej marki Grimme; na polskich polach dość często można spotkać się z pochodzącymi jeszcze z zeszłej dekady modelami z serii 75. Kombajny te, chociaż z licznymi usprawnieniami i zmianami konstrukcyjnymi, produkowane są przez Grimme do tej pory jako propozycja dla mniejszych i średnich gospodarstw. Najmniejszym kombajnem w ofercie firmy jest dosyć powszechnie spotykany w Polsce model SE 75-20. Występuje on w dwóch wariantach: z 2-tonowym zbiornikiem lub z podestem z workownicą. Kombajn charakteryzuje się dosyć prostą konstrukcją; ziemniaki wyorywane są przez lemiesze listwowe (2- lub 3- listwowe), po czym trafiają na taśmy odsiewające, a następnie separatory, skąd kierowane są przez przenośnik poprzeczny na stół przebierczy, przy którym mogą pracować 4 osoby. Nieco większe są kombajny SE 140 (z prędkością transportową do 40 km/h) i SE 75-55; chociaż mają one podobną konstrukcję, to wyposażono je w większe zbiorniki o pojemnościach odpowiednio: 4 i 5,5 t. Na uwagę w wymienionych modelach zasługują opatentowane przez Grimme rozwiązania, tj. taśma krzywkowa (co trzecia listwa jest wyższa, co ma zapobiegać uszkodzeniom bulw). Producent udostępnia też różnego rodzaju separatory, np. palcowe na gleby z tendencją do zbrylania się czy szczotkowe na gleby kamieniste. Wszystkie funkcje maszyn, w tym opcjonalna regulacja nacisku na redlinę, sterowane są przy pomocy skrzynki sterowniczej.

Grimme ma w swojej ofercie także kombajny dwurzędowe; reprezentantami tego segmentu są m.in. modele SE 150-60 i Evo 290. Pierwszy z nich, w zależności od wersji, może być wyposażony w zbiornik o poj. 5,8, 6 lub 7,5 t. Kombajn ten dzięki bogatej liście wyposażenia opcjonalnego, do którego należą m.in. system Speedtronic (automatyczna regulacja prędkości pierwszego i drugiego separatora oraz taśmy stołu przebierczego w zależności od obciążenia), system automatycznej kontroli głębokości wyorywacza czy terminal ISOBUS, daje sporo większe możliwości w kontekście optymalizacji zbioru niż wymienione kombajny jednorzędowe. Koła trzykołowego modelu Evo 290 opcjonalnie mogą być napędzane, jednak najważniejszą jego cechą jest opatentowany separator AirSep oddzielający bryły i kamienie przy pomocy strumienia powietrza. Terminal ISOBUS umożliwia zapamiętywanie ustawień kombajnu, a sterowanie odbywa się przy pomocy dżojstika. Kombajn wyposażono również w system telemetryczny do zarządzania flotą.

Dwa ciągnione kombajny ziemniaczane ma w swojej ofercie Ropa. Są to modele Keiler I i Keiler II. Pierwszy z nich to maszyna jednorzędowa z 6-tonowym zbiornikiem, drugi zaś wykopuje bulwy z dwóch rzędów i przenosi je do zbiornika o ładowności 8 t. Obydwa kombajny wyposażono w układ hydrauliczny napędzany z WOM ciągnika, co pozwala na płynną regulację prędkości ich taśm. Ze względu jednak na ciekawe rozwiązania techniczne i opcje wyposażenia skupimy się na modelu dwurzędowym. Ciekawe rozwiązania zaczynają się już na poziomie wyorywacza; dzięki systemowi szybko sprzegającemu może zostać on błyskawicznie zamieniony z przystawką do zbioru korzeni innych roślin. Bardzo ciekawe jest też zawieszenie kombajnu; teleskopowa skrętna oś kompensuje nierówności terenu, poprawiając znacząco stabilność maszyny. Na uwagę zasługuje również jego zbiornik, który jest unoszony hydraulicznie i umożliwia wyładunek na przyczepy o wysokości aż 4,2 m. W modelu tym nie brakuje systemów wspomagających operatora; ustawienia maszyny mogą być zapisywane, a dzięki opcjonalnej automatyce taśm sitowych dokonuje się regulacji elementów czyszczących zależnie od prędkości jazdy, przy czym ustawialne są również minimalne i maksymalne ich obroty, a także ich wzajemny stosunek. Maszynę wyposażono też w automatyczny system zapobiegający przeciążeniom znany z kombajnu do zbioru buraków Tiger. Do sterowania wykorzystywany jest terminal ISOBUS.

Belgijski AVR ma w swojej ofercie kilka modeli kombajnów. Najmniejszym jest jednorzędowy Spirit 6100. Większy, dwurzędowy model - Spirit 6200 o szerokości roboczej wynoszącej 1650 mm, ze zbiornikiem o pojemności 6 t, zbiornikiem na kamienie, dwoma podestami oraz palcowymi separatorami kamieni (w opcji można wybrać także szczotkowe) - jest propozycją dla średnich plantacji. W podstawowej wersji kombajnu otrzymamy: hydrauliczny system umożliwiający skontrowanie przechyłu bocznego, zaś na liście wyposażenia dodatkowego znajduje się możliwość dołożenia siłownika do pozycjonowania podajników i taśm. Ponadto w podstawowej wersji regulacja dokonywana jest ręcznie, z kabiny ciągnika. Za dopłatą można otrzymać sterownik, który wyręczy operatora z konieczności kontroli przechyłu. Podest dla pracowników sortujących pomieści do pięciu osób, a dodatkowym atutem Spirita 6200 jest możliwość przystosowania do zbioru innych warzyw: buraków, marchwi itp. Największym ciągnionym modelem marki AVR jest Spirit 9200 o ładowności 8 t.

Kolejnym belgijskim producentem kombajnów jest Dewulf. W ofercie tej firmy próżno szukać maszyn jednorzędowych, znajdziemy za to dwa modele dwurzędowe: Torro i R2060. Obydwa kombajny wyposażono w ciągnioną jednostkę kopiącą pracującą wahadłowo. Kombajny są standardowo wyposażone w system do szybkiej zmiany agregatów wyorujących. W efekcie możliwe jest przełączanie pomiędzy różnymi opcjonalnymi zestawami do zbiorów: połowiczny z szerokością roboczą 75-90 cm, zestawy do zbioru: cebuli, buraków lub marchwi. Przełączanie pomiędzy zestawami trwa mniej niż 10 minut. Agregat można opcjonalnie doposażyć w system automatycznego prowadzenia DAS (Dewulf Automatic Steering) oraz system automatycznej kontroli nacisku APC (Automatic Pressure Control). Ciekawszym kombajnem jest model R2060, przede wszystkim dlatego że wykorzystano w nim rozwiązania znane z samobieżnego modelu R3060. Ponadto kombajn ten można niemal dowolnie konfigurować w zależności od warunków glebowych; poszczególne wersje różnią się rozwiązaniami w zakresie czyszczenia i separacji. Obydwa kombajny można obsługiwać przy pomocy dżojstika i terminalu działającego w standardzie ISOBUS.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.51.151
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.