Niekorzystne procesy flotacji (rozwarstwiania) i sedymentacji (gromadzenia się na dnie zbiornika cząstek stałych) zachodzące w niemieszanej gnojowicy mogą przysporzyć trudności w jego przepompowywaniu i aplikacji, a powstający na jej powierzchni kożuch ogranicza dostęp powietrza, wskutek czego dochodzi do niekorzystnych przemian beztlenowych skutkujących m.in. stratami azotu, dlatego istotne jest regularne mieszanie zawartości zbiorników.

Konstrukcja mieszadeł jest bardzo prosta; jej głównymi elementami są rama, wałek i napędzana przez niego śruba. Za podnoszenie i zanurzanie maszyn odpowiada zwykle siłownik hydrauliczny, a w przypadku mieszadeł pionowych mamy do czynienia z przekładnią napędową. Na rynku dostępne są różne rodzaje mieszadeł, m.in. proste (napędzane bezpośrednio przez WOM ciągnika) przeznaczone do mieszania zazwyczaj w zbiornikach otwartych, do których dostęp możliwy jest z poziomu gruntu, mieszadła pionowe do zbiorników zamkniętych z wąskimi włazami i mieszadła wieżowe, umożliwiające mieszanie w zbiornikach położonych ponad powierzchnią gruntu.

Do wiodących producentów ciągnikowych mieszadeł do gnojowicy należy francuska firma Pichon. Najmniejszym modelem jest B31 z ocynkowaną ramą, którego śrubę wyposażono w dwie łopatki. Mieszadło ma długość 5 m i przeznaczone jest do szamb o głębokości do 3 m.

Większe modele, tj. B4 (5 m), B41 (7 m) i B410 (10 m) oparto również na ocynkowanej ramie a mieszanie i rozdrabnianie materii organicznej odbywa się dzięki śrubom z dwoma nożami i przeciwnożem. Mieszadła mogą być wyposażone w śruby o zróżnicowanych średnicy i skoku, dzięki czemu można odpowiednio skonfigurować je pod kątem rozmiaru zbiornika i zapotrzebowania ciągnika na moc.

Wyposażenie opcjonalne mieszadeł firmy Pichon stanowią m.in. zabezpieczenia śruby przed uszkodzeniem i godzinowy licznik pracy. Ciekawą ofertę francuskiego producenta stanowią mieszadła z serii BP-Mix, wyposażone w działko o średnicy 200 mm, które powoduje, że mieszanie i napowietrzanie cieczy jest jeszcze bardziej efektywne. Ceny mieszadeł BP-Mix o długości 6,5 m zaczynają się od ok. 25 tys. zł netto. 

Ciekawą pozycję stanowią mieszadła ciągnikowe z serii MTX o długości 4, 5 lub 6 m, produkowane przez Bauer Group. Swoje produkty firma Bauer kieruje do gospodarstw, w których pojemność szamba wynosi od od 600 do 1400 m³. Zamknięty pierścień ochronny zapobiega uszkodzeniom śmigła mieszadeł, szczególnie podczas mieszania w wąskich i trudno dostępnych kanałach. Śmigło mieszadła z zaostrzonymi łopatkami jest dostępne w opcji obrotów prawych (efekt pchania dla gnojowicy z kożuchem na wierzchu ) i lewych (efekt ssania dla gnojowicy z osadem na dnie). Cena mieszadła Bauer MTX3 o długości 5 m i śrubie o średnicy 600 mm to ok. 18 tys. zł netto.

Ofertę brodnickiego POM-u stanowią 4 modele mieszadeł prostych o długości od 4,5 do 7,5 m, za które należy zapłacić, w zależności od wariantu, od 5,6 do 6,1 tys. zł netto i mikser pionowy o długości od 2 do 3 m, kosztujący 6,5 tys. zł. Opcjonalnie można wyposażyć je w osłonę, której koszt to 650 zł.

W ofercie firmy Łukomet można wybierać spośród mieszadeł prostych, wieżowych i pionowych. Do pierwszej grupy należy przeznaczony do otwartych zbiorników model SG 14 o długości 6,8 m wyposażony w śrubę o średnicy 760 mm chronioną kołpakiem.  Z kolei mieszadło pionowe SG 20 stworzono z myślą o zbiornikach zamkniętych. Minimalna średnica włazu pozwalająca na jego wykorzystanie to 580 mm, jednak istnieje możliwość zamówienia maszyny dostosowanej do potrzeb klienta.

Model SG30 to mieszadło wieżowe, którego konstrukcja bazuje się na obrotowym ramieniu osadzonym na słupie. Możliwość obracania ramienia w zakresie 360 st. pozwala na boczne mieszanie lagun, a także na wygodny i bezpieczny transport mieszadła nad kabiną ciągnika.

Trwałość mieszadeł kolejnej firmy - Agro-Serwis Krysiak - ma zapewniać ogniowe cynkowanie ramy. W portfolio producenta znaleźć można miksery zarówno do zbiorników otwartych jak i zamkniętych, wyposażonych we właz. Miksery z serii MZ-L wykorzystują konstrukcję łamaną, która umożliwia mieszanie gnojowicy w zbiornikach znajdujących się ponad powierzchnią gruntu. Mieszadła wieżowe typu MZ-W przeznaczone do pracy w zbiornikach otwartych kosztują 15 tys. zł netto.

Mieszadła proste z serii MZ o długości od 4 do 6 m pozwalają na pracę w zbiornikach, których właz przekracza średnicę 600 mm. Już w standardzie wszystkie mieszadła wyposażono w osłonę śruby. Cena modelu MZ 5000 o długości 5 m to nieco ponad 5,1 tys. zł netto.

Ciekawą propozycją jest mieszadło MZ-H5000 napędzane hydraulicznie i przystosowane do montażu na ramce ładowarki - rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że mieszadło tego typu może zastąpić praktycznie każdy rodzaj mieszadła ze względu na możliwość ustawienia go niemal w każdej pozycji.  Kosztuje ono 11300 zł netto.

Podobne mieszadło ma w swojej ofercie firma Stach Mar. Model MU 6000 kosztuje 7500 zł. Ceny prostych mieszadeł firmy zaczynają się od 3,8 tys. zł, zaś za mieszadło wieżowe należy zapłacić ponad 13,5 tys. zł.