Ciągniki specjalistyczne Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV mają wyróżniać się bogatym wyposażeniem, wśród którego znajdziemy m.in. bezstopniowy układ napędowy, rozbudowany układ hydrauliczny, komfortową kabinę z płaską podłogą, czy chociażby fotel z podłokietnikiem i joystickiem wielofunkcyjnym.

Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV

Na pierwszy rzut oka nieco zawiłe może się wydawać nazewnictwo nowych ciągników, dlatego spieszymy z wyjaśnieniami. Oznaczenia modeli informują o szerokości całkowitej ciągnika. Modele serii 5DF TTV są największe w gamie i mają szerokość 1,6 m.

Modele 5DS TTV to ciągniki o szerokości całkowitej 1,3 m. Najwęższa seria 5DV TTV oferuje szerokość zewnętrzną wynoszącą 1,15 m. Podane szerokości dotyczą standardowych ustawień kół. W każdym przypadku możliwa jest regulacja ich rozstawu. Niezależnie od wersji – nowe modele ciągników sadowniczych zapewniają bardzo małą średnicę zawracania, co jest szczególnie przydatne w pracach w sadzie.

3 lub 4 cylindry pod maską

W zależności od wybranego modelu, ciągniki serii 5DF/DS/DV TTV napędzane są jednostkami 3-, lub 4-cylindrowymi.

Ciągniki specjalistyczne Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV mają wyróżniać się bogatym wyposażeniem fot. mat. prasowe
Ciągniki specjalistyczne Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV mają wyróżniać się bogatym wyposażeniem fot. mat. prasowe

Dysponują one odpowiednio pojemnością skokową na poziomie 2887 cm3 w przypadku wersji 3-cylindrowej oraz 3849 cm3 dla wersji 4-cylindrowej. Dzięki temu nowa seria obejmuje traktory o mocy maksymalnej od 91 do 116 KM (126 KM z system zarządzania mocą).

Sprawdź jak rozwinąć swoje gospodarstwo rolne!

Jak zapewnia producent, zwarty układ oczyszczania spalin umożliwił zachowanie takich samych wymiarów zewnętrznych ciągnika, jak w przypadku poprzedniej generacji tych modeli, wyposażonych w silniki Stage III B. Dzięki czemu widoczność z fotela operatora nie jest dodatkowo ograniczana.

Układ napędowy TTV

Za przekazanie napędu odpowiada dobrze znana, bezstopniowa przekładnia TTV. Umożliwia ona jazdę z maksymalną prędkością na poziomie 40 km/h przy obrotach silnika zredukowanych do poziomu 1570 obr./min.

Na podłokietniku zintegrowanym z fotelem operatora, zamontowano joystick MaxCom, za pomocą którego sterujemy funkcjami układu napędowego, hydrauliki i podnośnika przy użyciu jednej ręki.

Ciągniki już w standardzie wyposażone są w funkcję AutoWOM do automatycznego włączania i wyłączania napędu wałka w zależności od położenia ramion podnośnika tylnego. Operator w standardzie ma do wyboru trzy prędkości WOM: 540, 540ECO oraz 1000 obr./min.

Szeroka lista wyposażenia

Modele nowej serii 5DF/DS/DV TTV Stage V wyposażono także w nowoczesne osie przednie oraz układy hamulcowe. Opcjonalna, hydropneumatyczna, amortyzowana oś wielowahaczowa z aktywnym systemem tłumienia drgań, ma zdaniem producenta zapewnić wysoki komfort jazdy i stabilność ciągnika w trakcie jazdy.

Pod maską ciągników Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV znajdziemy silniki 3-, oraz 4-cylindrowe fot. mat. prasowe
Pod maską ciągników Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV znajdziemy silniki 3-, oraz 4-cylindrowe fot. mat. prasowe

Układ sterowania obejmuje funkcję Anti-Dive, która zapobiega nagłemu pochylaniu się ciągnika do przodu podczas hamowania, oraz Anti-Roll, która automatycznie dostosowuje ciśnienie w siłownikach układu amortyzacji podczas pokonywania zakrętów.

W standardzie montowane są hamulce tarczowe w kąpieli olejowej na wszystkich czterech kołach. Układ hamulcowy PowerBrake zasila olej przekładniowy pod wysokim ciśnieniem. Napęd na cztery koła oraz pełna blokada mechanizmów różnicowych, sterowane są elektrohydraulicznie za pomocą przycisków.

Układ hydrauliczny wyposażony jest w zależności od wersji w pompę zębatą o stałej wydajności 84 l/min lub pompę tłoczkową o zmiennej wydajności Load-Sensing do 100 l/min. Pompa LS zapewnia wydatek oleju na poziomie 70 l/min już przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej zaledwie 1350 obr./min, co umożliwia efektywną pracę z maszynami napędzanymi hydraulicznie, wymagającymi dużej ilości oleju nawet przy niższych obrotach silnika.

Ciągniki mogą być wyposażone w maksymalnie 5 obwodów z tyłu, 4 obwody centralne o dużym wydatku oleju (przy słupku kabiny z przodu) i 3 dodatkowe obwody zdublowane z tyłu. Wszystkie obwody sterowane są elektronicznie za pomocą przełączników. Wszystkie oferują możliwość regulacji wydatku i czasu podawania oleju. W każdym z ciągników standardowo znajdziemy także gniazda wolnego powrotu oleju.

Tylny podnośnik sterowany elektronicznie wyposażono dodatkowo w przyciski sterowania na lewym, tylnym błotniku. Co istotne, podnośnik ten posiada również aktywną funkcję amortyzacji drgań. W modelach serii 5DF TTV podnośnik oferuje udźwig 3,8 t, natomiast węższe modele 5DS TTV i 5DV TTV posiadają podnośnik o udźwigu 2,6 t. Opcjonalny podnośnik przedni ma udźwig 1,5 t.

Komfortowa kabina

Do wyboru są 3 wersje kabiny. Każda z nich ma konstrukcję czterosłupkową i w zależności od modelu, różnią się szerokością i wysokością błotników.

Jak twierdzi producent, wszystkie warianty kabin oferują ergonomicznie zaprojektowane i wygodne stanowisko pracy operatora. Całkowicie płaska podłoga zwiększa przestrzeń wewnątrz kabiny, a deska rozdzielcza z wyświetlaczem regulowana jest razem z kołem kierownicy, co zapewnia lepszą widoczność wyświetlacza InfoCentrePro.

Ciągniki specjalistyczne Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV mają wyróżniać się bogatym wyposażeniem fot. mat. prasowe
Ciągniki specjalistyczne Deutz-Fahr serii 5DF/DS/DV TTV mają wyróżniać się bogatym wyposażeniem fot. mat. prasowe

Dla użytkowników oczekujących najwyższego poziomu technologii dostępny jest również 8-calowy iMonitor. Nowe kabiny dostępne są z systemem filtracji kategorii 4 zapewniającym skuteczną ochronę podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin pestycydami, a nowy dach z otwieranym panelem tylnym gwarantuje dobry podgląd na uniesiony podnośnik z paletą.

Nowa seria 5DF/DS/DV TTV Stage V dostępna jest z dużym wyborem produktów i usług cyfrowych, które sprawiają, że praca jest nie tylko bardziej wydajna, ale także mniej męcząca. Ciągniki tej serii mogą być wyposażone w takie funkcje, jak w pełni zintegrowane systemy rolnictwa precyzyjnego z automatycznym prowadzeniem czy obsługę maszyn z wykorzystaniem standardu komunikacji ISOBUS. Dodatkowo dostępna jest fabryczna aplikacja do zarządzania danymi i zarządzania flotą.

Nowe modele serii 5DF/DS/DV TTV Stage V są już oferowane przez krajowych dealerów, a ich ceny startują od 360 tys. zł brutto.