Pisaliśmy już o nowych seriach dużych ciągników - 6 i 7. Ale wśród nowych maszyn w ofercie SDF Polska znalazły się także propozycje dla właścicieli średniej wielkości gospodarstw. Należy do nich rodzina ciągników serii 5.

- Seria 5 ciągników Deutz-Fahr to nowość na polskim rynku. Maszyny są już w sprzedaży. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, ale oczywiście muszą one trafić do faktycznej pracy, wtedy będziemy mogli je w pełni ocenić - mówi Andrzej Jabłoński, dyrektor SDF Polska.

W skład nowej serii wchodzą trzy modele o mocach 100, 110 i 120 KM. Wszystkie są zasilane 4-cylindrowymi jednostkami napędowymi Deutza o pojemności 3,6 l wyposażonymi w system EGR i katalizator DOC.

Szeroka oferta wyposażenia daje wiele możliwości konfiguracji. Przykładowo, najprostsze wersje bazowe są wyposażone w mechaniczne skrzynie biegów 10/10 lub 20/20 ale z elektrohydraulicznym rewersem i sprzęgłem mokrym.

Kupujący będzie mógł też wybrać przekładnie PowerShift 30/30 lub 60/60 z trzema półbiegami na każdym z biegów. Podobnie jest z układem hydraulicznym, gdzie można wybrać opcję z pompą o wydatku nawet 90 l/min zamiast bazowego 60 l/min. i funkcją oszczędzania energii przy braku potrzeby korzystania z pełnej wydajności.

Różnego rodzaju możliwości wyposażenia dotyczą także na przykład układu hamulcowego (mogą być zastosowane hamulce Power Brake), amortyzacji osi, przedniego TUZ. Ciekawostką jest system SDD, który włączony umożliwia redukcję ilości obrotów kierownicy do pełnego skrętu przy małych prędkościach, natomiast w trakcie szybszych przejazdów - zmniejsza czułość układu.

Do tego dochodzi nietuzinkowy design ciągników opracowany przez studio Giugiaro Design, bardzo dobra ergonomia kabiny i komfort. Warto wspomnieć, że kupujący ciągnik ma do wyboru jeden z trzech foteli.

- Ciągniki serii 5 to na pewno nie najtańsza półka cenowa. Wyposażenie maszyn daje bardzo wiele możliwości konfiguracji, zatem są to maszyny dla klientów wymagających, którzy oczekują wiele zarówno ze strony technicznej jak i komfortu pracy - mówi Jabłoński.

Maszyny już są dostępne w sprzedaży dealerskiej SDF. Cena modelu 5100 (100 KM) zaczyna się od około 170 tys. zł netto.