Damian Wilk wraz żoną i rodzicami prowadzą gospodarstwo o powierzchni 90 ha w województwie podkarpackim, w okolicach Kolbuszowej. Oprócz uprawy roli farmer posiada stado ok. 200 sztuk bydła. To, co nas zaskoczyło podczas wizyty na Podkarpaciu to nie tylko nowoczesność zastosowanych technologii, lecz także pomysłowość i zmysł konstruktorski Damiana Wilka.

Dlatego zaprosiliśmy innowatora z Podkarpacia na konferencję Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, by opowiedział innym rolnikom o swoim gospodarstwie. Skąd czerpał inspiracje? Jakie maszyny stworzył? I jakie ma plany na przyszłość? Rozmowa Karola Hołowni podczas jednej z sesji techniki rolniczej spotkała się ze sporym zainteresowaniem uczestników konferencji w Jachrance.

Większość maszyn dostępnych na rynku nie spełnia moich oczekiwań, więc muszę wykonać je sam. Pomaga mi w tym ploter CNC mojej konstrukcji, dzięki któremu mogę mieć też szybko potrzebne mi części zamienne – powiedział nam Damian Wilk w wywiadzie podczas NWwR.

Nawigacja dla każdego rolnika

Niemal natychmiast powstaje pytanie, czy każdy rolnik jest w stanie stworzyć coś z niczego, np. nawigację? Damian Wilk twierdzi, że tak.

Taką nawigację jak moja może zrobić każdy, a myślę, że cena 6 - 8 tys. zł w porównaniu do nawigacji komercyjnej za 60 czy 80 tys. jest co najmniej atrakcyjna. Wiadomo, że nie jest to rzecz taka sama jak ta oferowana komercyjnie, ale prowadzi ciągnik z dokładnością 2,5 cm w RTK. Odbiornik to koszt ok. 2 tys. zł, silnik napędzający kierownicę też ok. 2000 zł. Kolejna rzecz to tablet, który może kosztować od 2 do 10 tys. w zależności od tego, na co trafimy i czego potrzebujemy. Można jeszcze zainwestować we własną stację RTK, dokładając kolejne 2 tys. zł i mamy pełny pakiet za małe pieniądze – powiedział o kosztach swojej nawigacji Damian Wilk.

Maszyny Wilka można kupić

Wśród maszyn Damian Wilk ma na koncie m. in. agregat do uprawy głębokiej wyposażony w głębosz z rzędem dwunastu talerzy oraz wałem rurowym i własną elektroniką. Jest także zaprawiarka do zbóż, łyżka do paszy, ostatnio nawet projekt pługu obrotowego.

Co ciekawe inni rolnicy mogą korzystać z wiedzy Damiana Wilka, gdyż można u niego zamawiać maszyny lub nawet przyjść z gotowym projektem, który pomysłowy rolnik spróbuje wykonać.

Więcej szczegółów na temat maszyn Damiana Wilka znajdziecie w wywiadzie z konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbyła się pod koniec października w Jachrance pod Warszawą.