Myjki wysokociśnieniowe są dostępne w portfolio Husqvarny od początku 2018 r. W ofercie znalazły się stosunkowo niewielkie urządzenia bez podgrzewacza wody, poczynając od serii 100 do tzw. użytku domowego (z sugerowaną ceną detaliczną 489 zł brutto za model PW125), skończywszy na serii 400 – nazwijmy je półprofesjonalnymi. I właśnie taką myjkę, konkretnie model PW450, mieliśmy okazję przetestować. Cena katalogowa urządzenia to 2459 zł. Jeśli wziąć pod uwagę inne tego typu urządzenia dostępne w sprzedaży o przynajmniej teoretycznie podobnych parametrach, można stwierdzić, że Husqvarna wypada dość drogo w porównaniu z modelami mniej znanych producentów i całkiem korzystnie, jeśli zestawimy produkty innych firm o uznanej renomie. Co zatem oferuje Husqvarna PW450?

Wzorowa ergonomia

Na pierwszy rzut oka Husqvarna PW450 nie wyróżnia się niczym „ekstrawaganckim”. Charakterystyczny dla marki stonowany, pomarańczowy kolor, gładkie linie obudowy, szare dodatki z elementami sterowania i aluminiowe uchwyty tworzą harmonijną, przyjemną dla oka całość. Uwagę zwraca bębenek umieszczony na górze urządzenia służący do przechowywania węża wysokociśnieniowego. To element wyposażenia standardowego, którego nie znajdziemy w wielu urządzeniach konkurencyjnych marek. To bardzo praktyczny dodatek, który naszym zdaniem powinien być zawsze obecny w tego typu urządzeń, zwłaszcza jeśli dołączony jest długi wąż – w tym przypadku o długości 13 m. Tak przynajmniej wynikało to z opisu. Zmierzyliśmy go i okazało się, że jest nawet o ok. 1,5 m dłuższy. To miły „bonus”. Zalety długiego węża szybko doceniliśmy w praktyce; po całkowitym rozwinięciu go ze szpuli nie było potrzeby przestawiania urządzenia, aby umyć maszynę z każdej strony, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania i skraca czas pracy. Wąż wysokociśnieniowy jest w mocnym, stalowym oplocie, co z pewnością wpływa na jego wytrzymałość i niezmienność parametru ciśnienia wody (przez jego ewentualne rozciąganie), a jednocześnie jest dość elastyczny, jeśli chodzi o zginanie – łatwo nawija się go na bębenek.

Przyglądając się myjce bliżej, uwagę zwracają detale: uchwyty na pistolet i lancę, specjalne wnęki na końcówki z dyszami, teleskopowy uchwyt górny (po jego wsunięciu myjka łatwo zmieści się np. w bagażniku samochodowym) czy aluminiowy uchwyt dolny, dzięki któremu urządzenie można łatwo chwycić w pozycji poziomej. Warto też wspomnieć o sporych kółkach transportowych sprytnie umiejscowionym w korpusie urządzenia, zbiorniku na detergent czy specjalnym nawijaku na przewód elektryczny z uchwytem na wtyczkę. Transport urządzenia i jego przechowywanie są więc bardzo łatwe. Widać, że producent dołożył starań, aby dopracować –  wydawać być by się mogło – drobiazgi, które jednak w zdecydowany sposób podnoszą komfort użytkowania sprzętu. Ergonomia stoi tutaj na najwyższym poziomie.

Ciśnienie i przepływ wody

Husqvarna PW450 została wyposażona w silnik o mocy 2900 W zasilany prądem o napięciu 230 V. Jeśli zaś chodzi o parametry pompy, to pozwala ona na wytworzenie maksymalnego ciśnienia 150 barów i roboczego na poziomie 140 barów. To w zupełności wystarczy do usuwania nawet topornych zanieczyszczeń. Nie mniej ważną, a może i bardziej istotną wartością, na którą często nie zwracają uwagi potencjalni kupujący, jest przepływ wody, jaki urządzenie jest w stanie wygenerować. 

Cały artykuł ukaże się na łamach sierpniowego numeru miesięcznika Farmer. 

 

Już dziś zamów prenumeratę i nie przegap kolejnego wydania