PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dobrze pociąć

Dobrze pociąć

Autor:

Dodano:

Tagi:

Producenci sieczkarni samobieżnych wciąż poprawiają wydajność swoich maszyn i jakość ich pracy. Przyglądamy się rozwiązaniom przez nich stosowanym.Produkcją sieczkarni samobieżnych (samojezdnych) zajmuje się niewielu producentów.

Do tej elity należą m.in. John Deere, Claas, New Holland, Krone oraz Rostselmash. Wkrótce dołączy do nich także Fendt, który planuje wprowadzić takie maszyny do sprzedaży w przyszłym roku.

John deere

John Deere oferuje sześć modeli sieczkarni samobieżnych z silnikami od 355 do 812 KM.

We wszystkich modelach skoszona masa przesuwana jest do bębna tnącego za pomocą czterech walców podających.

Utrzymują one surowiec w zwartej formie, co pozwala na precyzyjne cięcie. W dwóch największych maszynach pierwszy walec podający ma szerokość 780 mm, natomiast w pozostałych jest o 120 mm węższy. Noże przed uszkodzeniem chroni seryjnie montowany wykrywacz metalu, który w przypadku natrafienia na obcy obiekt wyłącza napęd walców podających. Kamienie są z kolei są przechwytywane przez specjalnie skonstruowany chwytacz.

Sieczkarnie ze znakiem jelenia wyposażone są w bęben tnący Dura Drum.

Jego szerokość w dwóch największych modelach jest równa 805 mm, w pozostałych - 683 mm. Jego średnica jest jednak identyczna dla wszystkich sieczkarni John Deere’a i wynosi 610 mm. Dwie największe maszyny, oprócz większej szerokości bębna, wyróżniają się też nieco wyższymi jego obrotami równymi 1200 obr./min. przy nominalnej prędkości obrotowej silnika.

W pozostałych modelach prędkość ta jest minimalnie obniżona do 1150 obr./min. Bęben Dura Drum jest wyposażony w automatyczne ustawienie stalnicy - poprawia to jakość cięcia i jego wydajność względem ręcznej konfiguracji tego parametru. Ostrzenie noży możliwe jest dzięki napędowi wstecznemu bębna i jest uruchamiane za pomocą jednego przycisku w kabinie operatora.

Regulacja długości cięcia w prawie wszystkich modelach odbywa się 4-stopniowo, za pomocą przekładni sterowanej mechanicznie. W największej maszynie standardowo, a w pozostałych modelach jako opcja, regulacja długości cięcia odbywa się za pomocą bezstopniowej przekładni IVLOC.

Umożliwia ona uzyskanie długości sieczki w zakresie od 5 do 22 mm przy 48 nożach. Przy opcjonalnych 40 nożach, zakres ten wynosi od 6 do 26 mm, a przy 56 - od 4 do 19 mm. Sterowanie zmianą długości sieczki odbywa się z kabiny za pomocą pokrętła.

Za bębnem tnącym znajduje się zgniatacz ziarna zapewniający uszkodzenie każdego nasiona. Dla lepszej jakości jego pracy producent pozostawił wybór pomiędzy walcem do kukurydzy, całych roślin zbożowych lub roślin specjalnych takich jak sorgo. Demontaż zgniatacza, dzięki podnośnikowi łańcuchowemu, może wykonać jedna osoba.

Czynność zajmuje tylko chwilę.

Pocięty i zgnieciony surowiec trafia do wyrzutnika plonu, który składa się z 20 łopatek, obracających się z prędkością od 1603 (w przypadku dwóch największych modeli) do 1800 obr./min. (w przypadku pozostałych maszyn).

Sieczkarnie John Deere mogą być wyposażone w system HarvestLab, który mierzy zawartość suchej masy w zbieranym plonie za pomocą podczerwieni.

Dokładność systemu wynosi +/-2 punkty procentowe. Bardzo interesujący wydaje się też system AutoLOC, który jest połączeniem powyższego systemu pomiaru wilgotności z przekładnią IVLOC.

Dzięki temu możliwa jest automatyczna regulacja długości cięcia w zależności od aktualnej zawartości suchej masy w plonie.

Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie lepszej jakości kiszonki.

Claas

Claas oferuje aż 11 modeli sieczkarni samojezdnych pod nazwą Jaguar.

Wyposażone są one w silniki o mocy od 367 do 884 KM. Wszystkie modele posiadają kanał wciągania o szerokości 730 mm. Surowiec do bębna tnącego dostarczają cztery bębny podające.

Z kolei sam bęben tnący we wszystkich modelach ma szerokość 750 i średnicę 630 mm. Noże są przymocowane do niego lekko ukośnie, w dwóch nachodzących na siebie rzędach, co daje wrażenie ustawienia ich w kształcie litery "V". Taka pozycja pozwala na bardziej równomierne obciążenie sieczkarni ciętą masą.

Liczbę noży można wybrać. Maksymalnie może być zainstalowanych 36, co według producenta pozwala uzyskać sieczkę o długości nawet 3,5 mm. Do bębnów sieczkarni oznaczonych liczbą 900 i mniejszych, można zainstalować maksymalnie 28 noży. W przypadku tych maszyn, noże są zamocowane za pomocą czterech śrub. W modelach Jaguar 930 i większych noże przymocowano za pomocą dwóch śrub, co ułatwia ich demontaż. Ostrzenie i regulacja stalnicy są sterowane z kabiny operatora. Dzięki zastosowaniu dużego kamienia ostrzącego jego wymiana, według producenta, następuje dopiero wraz z wymianą noży. Zgniatacz ziarna Intensiv Cracker składa się z dwóch walców o średnicy 250 mm i różnicy obrotów 20 proc. Może być zastąpiony przez Multi Crop Cracker, który dzięki wymiennym walcom może być dostosowywany do różnych upraw. Szerokość przyspieszacza wynosi 680 mm i podobnie jak bęben tnący składa się z listew ułożonych w kształcie litery "V".

Tak jak w maszynach John Deere tu także znalazł się czujnik wilgotności.

Nosi on nazwę Quantimeter, a jego wskazania wyświetlane są na monitorze systemu CEBIS, za pomocą którego można zarządzać całą maszyną. Za pomocą wspomnianego systemu CEBIS wraz z automatyczną regulacją długości sieczki i systemem Quantimeter można zaprogramować automatyczne dostosowywanie długości do zawartości suchej masy w zbierany materiale.

Przed uszkodzeniem noże są chronione przez wykrywacze metalu i wykrywacz kamieni Claas Stop Rock, które jeśli wykryją niebezpieczeństwo, automatycznie zatrzymują całą maszynę.

Krone

W ofercie firmy Krone znalazły się cztery sieczkarnie samobieżne. Napędzane są przez silniki o mocy od 510 do 1020 KM.

Skoszony surowiec podaje aż sześć walców prasujących. W dolnym walcu pierwszej pary został zamontowany czujnik metalu, który w razie wykrycia zagrożenia wysyła sygnał do błyskawicznego zatrzymania całej maszyny.

Bęben tnący ma szerokość 800 mm i średnicę 660 mm. Standardowo jest wyposażony w 28 noży w układzie litery "V". Układ taki sprawia, że stale przynajmniej jeden nóż ma kontakt z przeciwostrzem.

W opcji znajdują się bębny z 20 i z 40 nożami. Ten ostatni polecany jest do upraw przeznaczonych do produkcji biogazu. Bardzo drobne pocięcie jest tu ważne ze względu na maksymalne zwiększenie powierzchni wystawionej na działanie drobnoustrojów.

Zgniatacz ziarna w sieczkarniach Krone składa się z dwóch jednoczęściowych walców o średnicy 250 mm, których odległość między sobą można regulować w zakresie od 0,5 do 15 mm.

Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych marek, w sieczkarniach Krone możliwe jest zainstalowanie czujnika, na podstawie wskazań którego będzie regulowana długość sieczki.

Jednak nie mierzy on bezpośrednio wilgotności sieczki tak jak u konkurentów, ale bada dojrzałość kukurydzy na podstawie barwy roślin na przyrządzie koszącym EasyCollect i następnie pośrednio określa wilgotność zbieranego surowca.

New Holland

New Holland proponuje rolnikom i usługodawcom pięć modeli sieczkarni wyposażonych w silniki o mocy od 395 do 768 KM. Cztery rolki podające o szerokości 860 mm dostarczają surowiec do bębna tnącego. Materiał jest cięty przez 16, 24 bądź 32 noże i przekazywany dalej do zgniataczy ziarna o średnicy 200 lub 250 mm i szerokości 750 mm. Standardowo różnica prędkości między walcami zgniatającymi wynosi 10 proc., ale opcjonalnie może być zwiększona do 22, a nawet 50 proc. Sam bęben tnący ma średnicę 710 m i szerokość aż 900 mm. Regulacja cięcia jest bezstopniowa, a sieczka nie ma wyznaczonego zakresu długości, co pozwala na uzyskanie jej dowolnego rozmiaru.

Tak dowolna regulacja jest możliwa dzięki hydrostatycznemu napędowi zespołu podającego HydroLoc.

Przystosowanie komory cięcia ze zbioru kukurydzy do zbioru trawy i na odwrót trwa zaledwie dwie minuty. Jest to możliwe dzięki układowi Veriflow, który pozwala na odchylenie zgniatacza ziarna i przesunięcie dmuchawy.

Gdy zgniatacz ma być nieużywany przez dłuższy czas, można go wymontować.

Z użyciem opcjonalnego dźwigu zajmuje to około 20 minut.

Rostselmash

Rosyjski Rostselmash oferuje dwa modele sieczkarni samojezdnych z jednostkami napędowymi o mocy 290 (DON 680 M) i 400 KM (RSM 1401). Obie maszyny posiadają bębny tnące wyposażone w 24 noże tnące ustawione w kształt litery "V". Co może dziwić, mniejszy model wyposażono w bęben o większej średnicy.

W jego przypadku jest ona równa 750 mm, podczas gdy 400-konny silosokombajn ma bęben o średnicy 630 mm. Szerokość jest już bardziej proporcjonalna do mocy i wynosi 646 mm w przypadku mniejszego i 700 mm w przypadku większego modelu. DON 680 M pozwala na uzyskanie sieczki w trzech długościach: 3,5; 8 i 20 mm. Z kolei RSM rozdrabnia surowiec na odcinki o długości 4, 7, 10 lub 17 mm. Opcjonalnie w rosyjskich maszynach może być zainstalowany zgniatacz ziarna i wykrywacz metali.

Fendt

Fendt planuje wprowadzić sieczkarnie samobieżne do sprzedaży w przyszłym roku.

Na razie, już od dwóch lat, znany jest prototyp - Katana 65, wyposażony w 650-konny silnik Mercedesa. Sieczkarnia ta wyposażona jest w bęben o średnicy 720 mm i szerokości 800 mm, który jest zasilany za pomocą sześciu rolek podających.

Na bębnie zamontowane są łącznie 34 noże, które pozwalają na uzyskanie sieczki o długości od 4 do 21 mm.

Maszyny zawieszane

Przedstawione powyższe sieczkarnie samobieżne znajdują zastosowanie jedynie w gospodarstwach wielkoobszarowych albo w firmach usługowych. Jeśli mniejsze gospodarstwa chciałyby obsłużyć zbiór kukurydzy własnym sprzętem, powinny zdecydować się na maszynę zawieszaną na ciągniku.

Tego typu sprzęt oferuje m.in. Unia Group produkująca jednorzędową sieczkarnię Foka. Dzięki wyposażeniu jej w 12 noży rozdrabniających umożliwia ona uzyskanie sieczki o długości około 5 mm, a dzięki karbowanej powierzchni dna przestrzeni rozdrabniającej kruszone jest także ziarno.

Według producenta, maszyna osiąga przepustowość do 30 t/h, a jej minimalne zapotrzebowanie mocy to 45 KM.

Poettinger posiada w swojej ofercie dwa modele ciągnikowych sieczkarni do kukurydzy. Pierwszy z nich to MEX 5 przeznaczony do ciągników, które mogą pracować tyłem. Taki zestaw umożliwia stworzenie "samobieżnej" maszyny z bezrzędowym przyrządem tnącym o szerokości pracy 2 m.

Teoretyczna długość cięcia w przypadku tej maszyny wynosi 5 mm - standardowo zamontowanych jest 10 noży tnących. Producent zaleca współpracę z ciągnikami o mocy przynajmniej 150 KM. Załadunek wysokich przyczep ułatwia wyrzut sieczki na wysokość nawet 4,75 m. Drugi model - MEX 6 - różni się jedynie sposobem połączenia z ciągnikiem. Jest to maszyna przyczepiana i pracuje z boku ciągnika.

Lely oferuje trzy modele sieczkarni ciągnikowych wyposażonych w tarczę tnąca pełniącą funkcję koła zamachowego.

Pierwsza z nich to mała sieczkarnia jednorzędowa przeznaczona do ciągników o mocy 70 KM - wyposażona w tarczę tnącą o średnicy 75 cm. Druga, to model przyczepiany, wyposażony w podbieracz o szerokości 1,80 m i potrzebujący do współpracy ciągnika o mocy co najmniej 90 KM.

Trzecia to sieczkarnia przeznaczona do zawieszenia z przodu lub z tyłu ciągnika i stworzenia z nim zestawu "samojezdnego". Może być wyposażona w podbieracz o szerokości 1,80 m i bezrzędową przystawkę do kukurydzy o szerokości roboczej 3 m. Przy zbiorze traw do jej napędu wystarczy ciągnik o mocy 105 KM, ale przy cięciu kukurydzy konieczny jest traktor o mocy minimum 163 KM. Dwie ostatnie sieczkarnie wyposażone są w tarcze tnące o średnicy aż 130 cm. W ich przypadku możliwa jest regulacja długości sieczki za pomocą zmian przełożenia w przekładni.

W ten sposób można uzyskać sieczkę o długości od 5 do 36 mm - w przypadku czołowej sieczkarni, i od 6 do 44 mm - w przypadku wersji przyczepianej.

Podsumowanie

Sieczkarnie samojezdne to bardzo wydajne maszyny mające zastosowanie na bardzo dużych powierzchniach i w firmach usługowych. Napędzane są przez największe stosowane w maszynach rolniczych silniki, a ich zespoły cięcia pozwalają na uzyskanie bardzo dużych wydajności.

Jedyną możliwością zakupu tego typu maszyny jest współpraca rolników w ramach grup producenckich. Przy odpowiednio dużym areale przeznaczonym pod uprawy zbierane przy pomocy sieczkarni zakup nawet dużej maszyny może się okazać racjonalny.

Przyglądając się ofercie rynkowej sieczkarni ciągnikowych, widać wyraźny spadek liczby dostępnych modeli. Ma na to wpływ coraz powszechniejsze korzystanie z usługowego zbioru kukurydzy i powiększanie areału mniejszych gospodarstw, których właściciele kupują używane sieczkarnie samobieżne.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.