Gorący sezon prac polowych tuż przed nami. To ostatnie względnie spokojne dni zanim rozpoczną się żniwa – kombajny, prasy i inne maszyny wyjadą w pole. Oczywiście duża część sprzętu pracuje już od wczesnej wiosny, inne – cały rok. Niezależnie od rodzaju maszyn, ich wartość w ostatnim czasie mocno wzrosła.

– W ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy ok. 20 proc. wzrost cen maszyn. Dotyczy zarówno maszyn fabrycznie nowych, jak i używanych – mówi Mariusz Gilicki, ekspert z Generali Agro. Jednocześnie dodaje, że koszty napraw wzrosły nawet o 30 proc. - chodzi zarówno o ceny części zamiennych jak i koszty obsługi serwisowej. Ekspert zwraca uwagę, aby przy wznowieniu ubezpieczenia pomyśleć o podniesieniu sumy ubezpieczenia na polisie tak, aby w przypadku dużej szkody np. pożaru lub kradzieży odszkodowanie wystarczyło na zakup porównywalnego sprzętu. Warto przy tym nadmienić, że nawet w trakcie bieżącej polisy można zmodyfikować sumę ubezpieczenia.

W nowej ofercie Generali Agro Ekspert można ubezpieczyć praktycznie każdy rodzaj maszyny rolniczej, w tym używane – niezależnie od wieku. Mariusz Gilicki zwraca też uwagę na elementy wyposażenia dodatkowego, w tym przede wszystkim osprzęt rolnictwa precyzyjnego, który nierzadko pada łupem złodziei.

To co z pewnością będzie istotne dla wielu rolników to to, że w nowej ofercie Generali podstawowe ubezpieczenie sprzętu obejmuje również usługowe wykorzystanie maszyn. Ważnym elementem jest też objęcie ubezpieczeniem szyb – bez dodatkowej opłaty, czy ryzyko przed wciągnięciem ciał obcego, np. przez kombajn. Przy dużym parku maszynowym ułatwieniem jest też ubezpieczenie Generali Agro Flota, a więc wielu maszyn jednocześnie na niezmiennych warunkach.

Więcej nt. ubezpieczenia Generali Agro Ekspert na i-Rolnik

O to co jest najważniejsze w ubezpieczeniu sprzętu zapytaliśmy rolnika – Rafała Blusa z woj. łódzkiego, u którego w ponad 70-hektarowym gospodarstwie są też kurniki. Młody rolnik zwraca uwagę m.in. na potrzebę określenia jasnych warunków zabezpieczenia sprzętu od kradzieży i przeciwpożarowego, rzetelnej wyceny szkód – np. zbitej szyby w kombajnie oraz kompleksowej obsługi ubezpieczyciela w przypadku zaistnienia szkody.

Jak do tych konkretnych kwestii odniósł się ekspert z Generali Agro? Co i na jakich warunkach można ubezpieczyć? O tym w poniższym filmie.