Gospodarstwo OHZ Osięciny, należące do skarbu państwa, prowadzi uprawy na prawie 3 tys. ha gruntów rolnych i przede wszystkim utrzymuje ok. 2,5 tys. sztuk bydła, w tym 1,24 tys. krów. Spory zysk z ostatnich lat przeznaczany jest na inwestycje w sprzęt.

Jedną z wielu maszyn zakupionych przez ostatnich kilka lat za łączną sumę ponad 20 mln zł jest sieczkarnia polowa Krone BigX 680. Maszyna używana jest głównie do zbioru kukurydzy na kiszonkę. Przy sporym areale i zapotrzebowaniu gospodarstwa na pasze, zakup takiego urządzenia nie dziwi.

Prezes gospodarstwa, Janusz Zaremba, sam dokonuje wyboru marki i typu sprzętu do parku maszynowego w Osięcinach. W przypadku sieczkarni nie zdecydował się na najmocniejszy model, który jest naprawdę imponujący pod względem mocy i zapewne bardziej przydałby się już  w dużych firmach usługowych. Na potrzeby jednego sporego gospodarstwa w zupełności wystarcza model mniejszy, ale i tak mocny oraz wydajny, czyli wspomniany  BigX 680.

Czym charakteryzuje się Krone BigX 680

Maszyna dysponuje silnikiem marki Liebherr typu D 9508 o pojemności 16,16 l, mocy 687 KM oraz o szerokości bębna 710 mm. Jest to najsłabsza maszyna Krone z silnikiem Liebherr, które w sieczkarniach niemieckiej firmy potrafią osiągać nawet 1156 KM.

W ofercie Krone są także BigX z silnikami MTU R6 o pojemnościach 12,8 l oraz 15,6 l o mocach od 480 do 630 KM.

Sieczkarnia Krone BigX 680 z Osięcin, fot. K.Pawłowski
Sieczkarnia Krone BigX 680 z Osięcin, fot. K.Pawłowski
Wydajność maszyny spotkanej w jednym z siedmiu gospodarstw należących do OHZ Osięciny, w optymalnych warunkach zbioru wynosi 200–240 t/h. W przeliczeniu na dzień wydajność powinna być na poziomie 40-50 ha. Zapewne w optymalnym zbiorze pomaga napęd na 4 koła, osprzęt dozujący środki do zakiszania, automatyczne prowadzenie oraz centralny układ smarowania.

Podnoszona kabina

Egzemplarz użytkowany w woj. kujawsko-pomorskim wyposażono w opcjonalny podnośnik kabiny LiftCab. Po naciśnięciu przycisku następuje podniesienie kabiny do 70 cm, a sam proces trwa zaledwie kilka sekund.
"Bajer" ten robi wrażenie, ale oczywiście ma też praktyczne zastosowanie, najczęściej przy zbiorze wysokiej kukurydzy. Na świecie plantacje tej rośliny mogą osiągać wysokość nawet 4 m. Poza tym operator posadzony nieco wyżej to ułatwienie przy załadunku pojazdów o wysokich nadwoziach czy burtach. I z tego też powodu w Osięcinach zdecydowano się na taką wersję maszyny.

Sieczkarnia Krone BigX 680, fot. K.Pawłowski
Sieczkarnia Krone BigX 680, fot. K.Pawłowski
Sama kabina SilentSpace jest oczywiście całkiem komfortowa. Sterowanie elementami roboczymi, jazdą i wyrzutem znajduje się w dżojstiku, zaś na pulpicie można regulować zgniot, odstęp między walcami i długość sieczki. Oprócz tych parametrów na monitorze widoczna jest wilgotność zbieranego materiału i zawartość suchej masy.

Krone rozpozna kolor kukurydzy

Maszynę marki Krone wyposażono w przystawkę EasyCollect o szerokości 6 m, co odpowiada 8 rzędom kukurydzy.

Ciekawostką występującą w serii BigX jest system umożliwiający automatyczną regulację długości cięcia w zależności od koloru rośliny. System ocenia dojrzałość i zawartość suchej masy w kukurydzy i dzięki temu w czasie rzeczywistym zmienia długość cięcia oraz dopasowuje parametry pracy pozostałych elementów do właściwości roślin spotkanych na drodze maszyny.

Sprzęt jest w miarę nowy i na razie operatorzy chwalą pojazd za komfort pracy i niezawodność konstrukcji.