Na razie współpraca z Buhler Industries Inc. (właściciel marki Versatile) będzie dotyczyła rynku północnoamerykańskiego, a czy nowe modele Kuboty trafią do Europy - na razie nie wiadomo. Możliwe, że zagadka zostanie rozwiązana na jesiennych targach Agritechnica w Hanowerze.

>> Zaprezentowano nowe traktory Versatile Nemesis

Japońska Kubota ma ambicje zostać globalnym koncernem oferującym pełną gamę maszyn rolniczych. Zdaje się, że działania te rozpoczęły się od przejęcia norweskiej firmy Kverneland. Od jakiegoś czasu słyszy się też o pojawieniu się klasycznych pomarańczowych kombajnów zbożowych, a teraz oferta zostaje uzupełniana o brakujące modele ciągników wyższych mocy – plan przecież nie wypali jeśli Kubota będzie dalej nieobecna w tych segmentach produktowych. Jeśli chodzi o traktory to aktualnie oferta traktorów Kuboty kończy się na 170 KM, a kombajny to małe modele przeznaczone do zbioru ryżu oraz kukurydzy i sprzedawane w Azji.

Ponieważ projektowanie maszyn od podstaw zajmuje dużo czasu i generuje ogromne koszty, Japończycy postanowili oszczędzić czas oraz pieniądze i podpisali wspomniane porozumienie. Buhler Industries Inc. wydał się idealnym partnerem biznesowym, tym bardziej, że posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji oraz dystrybucji traktorów i innych maszyn na rynku północnoamerykańskim.

Wszystko wskazuje, że w pomarańczowym kolorze pojawią się wspomniane na początku najnowsze ciągniki Versatile Nemesis. Dysponują one silnikami 6-cylindrowymi marki Cummins rozwijającymi moc 175, 195 i 210 KM, a za przełożenia odpowiadają skrzynie ZF (także bezstopniowe). W barwach Kuboty mogą otrzymać oznaczenie M8002.

>> Kubota: filtr oleju za złotówkę

Japończycy mają dostosować kanadyjskie maszyny pod siebie w zakresie funkcjonalności, łatwości obsługi oraz wzornictwa. Nowe ciągniki Kuboty, które produkowane będą w fabryce w Manitoba (Winnipeg), zostaną wprowadzone na rynek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w drugiej połowie 2019 r.