W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy OHZ Osięciny sp. z o.o. gdzie jej prezes Janusz Zaremba, oprowadził nas po części gospodarstwa i opowiedział o najnowszych inwestycjach.

OHZ Osięciny - najlepsze krowy i 3 tys. ha gruntów rolnych

Spółka skarbu Państwa Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach (kujawsko-pomorskie) gospodaruje na ok. 3000 ha gruntów rolnych. Utrzymywanych jest tutaj ok. 2500 sztuk bydła, w tym 1240 krów. Codziennie sprzedawanych jest 40 tys. l mleka, a do rolników trafiają stamtąd najlepsze jałowice. W gospodarstwie są zatrudnione 133 osoby. 

Opryskiwacz John Deere 4050i z belką 36 m wykonaną z karbonu, fot.kh
Opryskiwacz John Deere 4050i z belką 36 m wykonaną z karbonu, fot.kh

Ostatnimi czasy w gospodarstwie gros inwestycji dotyczył nabycia wydajnego sprzętu. Trafił tutaj m.in. 12-metrowy siewnik Bednar, opryskiwacz John Deere R4050i z 36-metrową, karbonową belką polową. Nowa jest też sieczkarnia polowa Krone BigX 583, która głownie jest wykorzystywana w zbiorze kukurydzy na kiszonkę.

- Do tego są nowe, 3-osiowe 4 przyczepy skorupowe o dużych pojemnościach i 4 nowe ciągniki - mówi Janusz Zaremba, który od lipca 2017 r. pełni w spółce funkcję prezesa.

 Największy kombajn John Deere'a X9 młóci w Osięcinach

Jedną z najbardziej spektakularnych i największych maszyn w gospodarstwie jest zakupiony w ubiegłym roku kombajn zbożowy John Deere X9 1100 - największy ze stajni John Deere'a. Maszyna dysponuje silnikiem o mocy 700 KM, a wydajność zbioru potrafi przekroczyć 100 t pszenicy na godzinę. 

- Kupiliśmy go w ubiegłym roku przed samymi żniwami. Sprawował się bardzo dobrze i myślę że był to bardzo trafny zakup. Maszyna spokojnie młóci ok. 6 ha/h tj. ok. 60 ha dziennie - bez wysiłku. Wcześniej musieliśmy wynajmować kombajny z różnych firm czy od osób prywatnych, a w ubiegłym roku daliśmy sobie radę ze żniwami sami. Mamy jeszcze 5 innych swoich kombajnów ale o mniejszych wydajnościach - komentuje Zaremba.

Duże inwestycje wymagają "wyłożenia" dużych środków. Jak powiedział nam prezes Zaremba, spółka nie ma żadnych długów czy kredytów.

12-metrowy siewnik Bedna Efecta, fot.kh
12-metrowy siewnik Bedna Efecta, fot.kh

- Generalnie jest bardzo dobrze. Samego mleka sprzedajemy 1,2 mln l miesięcznie, więc to duże pieniądze. Oczywiście trzeba żywić bydło tak, żeby wyjść na swoje. Głównie nastawiamy się na genetykę zwierząt bo jesteśmy spółką skarbu państwa i musimy dbać o to, żeby rolnicy mieli od nas bardzo dobry materiał hodowlany. Jest to ośrodek hodowli zarodowej - zaważa prezes OHZ Osięciny.

Miesięcznie w OHZ Osięciny pozyskiwanych jest 1,2 mln l mleka, fot.kh
Miesięcznie w OHZ Osięciny pozyskiwanych jest 1,2 mln l mleka, fot.kh