Transport dalekomorski niejednokrotnie nastręcza producentom dodatkowych problemów z logistyką. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Pronaru, który od lat sukcesywnie zdobywa kolejne rynki.

Pronar na Kubie

Jednym z ostatnich egzotycznych kierunków eksportu była Kuba, skąd napłynęło zamówienie opiewające na 16 przyczep do przewozu zwierząt o średniej wielkości o  oznaczeniu T046/1. Przyczepa posiada 5 t ładowności, a wysokość ścian wynosi 1350 mm.

Nie lada wyzwanie

Wśród największych wyzwań stojących przed producentem chcącym eksportować maszyny transportem dalekomorskim należy wspomnieć o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej kontenerów, właściwym zabezpieczeniu maszyn przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed korozją, a także spełnienie wymogów natury sanitarnej.

Wszystkie maszyny przed wysyłką musiały zostać rozłożone na czynniki pierwsze, po czym największe gabarytowo elementy ułożono na specjalnych stojakach zaprojektowanych przez zakładowych konstruktorów. Kolejnym etapem było pokrycie narażonych na korozję elementów woskiem, co miało zapobiec negatywnemu wpływowi substancji zawartych w wodzie morskiej na metal.

Przed wysyłką niezbędne jest również spełnienie wymogów sanitarnych, w ramach których wszelkie elementy zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi (palety, belki) należy poddać procesowi fumigacji, po to, aby wyeliminować mikroorganizmy, które mogłyby zagrażać ekosystemowi w kraju importera.

Nie tylko Kuba

Okazuje się, że maszyny sygnowane logiem Pronaru znajdziemy również w innych krajach latynoamerykańskich. Dla przykładu rolnicy z Kolumbii i Chile często do prac zielonkarskich wykorzystują prasy belujące Z500K, kosiarki dyskowe PDT300, czy przetrząsacze PWP530.

Przyczepy leśne T644/1 służą w Urugwaju m.in. do zwożenia eukaliptusu. fot. materiały prasowe
Przyczepy leśne T644/1 służą w Urugwaju m.in. do zwożenia eukaliptusu. fot. materiały prasowe

W Peru natrafimy na użytkowników przyczep belowych oraz maszyn komunalnych m.in. wysięgniki WWT500, kosiarki bijakowe BK200, czy piły do cięcia gałęzi GP200. Z kolei urugwajscy rolnicy pracują z przyczepami leśnymi T644/1, jednoosiowymi T654/2 oraz rozsiewaczami FD1M05L i FD2M10L.