Zasianie maszyn samobieżnych energią elektryczną interesuje coraz większą rzeszę klientów. W odpowiedzi na potrzebę rynku, firma Kramer poszerzyła ofertę ładowarek o maszynę zasilaną energią elektryczną.

Jak mówi Robert Kamiński, menadżer ds. produktu Kramer z firmy Korbanek, polskiego dystrybutora, segment ładowarek nieemisyjnych rozwija się. Nie brak jest klientów potrzebujących maszyn zdolnych do pracy w halach, a więc tam, gdzie spaliny są szczególnie niewskazane.

Plusem e-ładowarki jest również cicha praca. Ta cecha przydaje się np. podczas prac z płochliwymi zwierzętami, takimi jak konie.

Tym co zapewne ciekawi wszystkich czytelników jest cena. Jak mówią przedstawiciele dystrybutora, elektryczna ładowarka jest droższa od swoich spalinowych braci o ok. 20 tys. euro. Dodatkowa inwestycja, zwraca się jednak dzięki niższym kosztom użytkowania.

- Oszczędności na paliwie powodują, że przy wykorzystywaniu ładowarki 4 godz. na dzień, dodatkowy koszt zakupu maszyny zwraca się nam w ciągu 5 lat - mówi Robert Kamiński.

Dzięki temu że nie ma w niej silnika spalinowego, odchodzą nam również nakłady związane z przeglądami.

- Silniki elektryczne nie wymagają serwisu. Jedyną rzeczą jakie powinno się przy nich robić to czyszczenie zewnętrznej obudowy z brudu i upewnienie się że połączania kabli są w dobrym stanie. Ich obsługa nie jest uwzględnia w kosztach serwisu - dodaje Robert Kamiński.

KL 25.5 eL bazuje na ramie ładowarek serii KL 19, ma także wymiary oraz parametry identyczne jak maszyny z tej gamy.

Szerokość ładowarki to 156 cm na osiach ( 165 cm na łyżce standardowej), jej wysokość wynosi 238 cm. Natomiast długość z łyżką standardową  to 495 cm. Maszyna waży 4350 kg.

Udźwig oraz wysokość załadunku wersji z standardowym wysięgnikiem to odpowiednio: 1750 kg i 3,05 m.Wersja z wydłużonym wysięgnikiem posiada udźwig rzędu 1650 kg oraz wysokość załadunku na poziomie 3,25 m. Ładowarka może poruszać się z prędkości do 20 km/h. 

Ładowarka została wyposażona w akumulator o pojemności 27 kWh, co starczy na 5-6 h pracy. Podobnego czasu potrzeba na naładowanie akumulatora .