Premierowy Arator dostępny jest w dwóch szerokościach roboczych 2,5 i 3 m, a ich waga to 1390 oraz 1620 kg. Ilość zębów z czteroelementową redlicą mogących pracować na głębokości do 40 cm to odpowiednio 5 i 7 sztuk. Z tyłu Aratora producent zastosował podwójny wał kolczasty o średnicy 50 cm. Zalecana moc to natomiast min. 120 KM w przypadku węższej wersji i 160 KM dla szerszej.

Czytaj więcej: Nowe wały uprawowe w ofercie ExPOM-u

Dzięki zabiegom przeprowadzanym przy pomocy narzędzia Expom Arator polepszają się właściwości fizyczne (likwidacja podeszwy płużnej) i biologiczne gleby. Takie efekty agrotechniczne uzyskuje się głównie przez napowietrzanie i nawadnianie dolnych warstw gleby co szczególnie korzystnie wpływa na rozwój roślin mających głębszy system korzeniowy.

Czytaj więcej: Expom Astra – opielacz zamiast opryskiwacza

Pług dłutowy Expom Arator zalecany jest głównie do uprawy buraków cukrowych, rzepaku a także lucerny. Według producenta z Krośniewic Arator może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnego pługa. Przyda się więc w coraz częściej stosowanych przez rolników uprawach uproszczonych. Maszyna sprawdzi się również idealnie w likwidacji wiosennych zastoisk wodnych.

Cena nowego Aratora to 29 tys. zł netto za wersję węższą i 36 tys. zł netto za szerszą.